Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-4 °C
AAA

Kryzys śmieciowy w Chorzowie! Mieszkańcy za wszystko zapłacą

Miasta
Przedsiębiorstwo Techniki Sanitarnej Alba sp. z o.o. wypowiedziało samorządowi Chorzowa umowę na wykonywanie usług m.in. odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców. Jak podał samorząd, spółka argumentuje, że nie była już w stanie wykonywać usług za umowne stawki.

O zerwaniu umowy przez spółkę PTS Alba z międzynarodowej grupy Alba (z dniem 15 lutego br.) chorzowscy samorządowcy poinformowali we wtorek wieczorem w swoich mediach społecznościowych. Jednocześnie przygotowali zestaw wyjaśnień związanych z sytuacją.

CZYTAJ TAKŻE - Kto wywiezie odpady w Chorzowie? ALBA wypowiedziała miastu umowę!

Chorzów uspokaja, że do momentu wyłonienia w przetargu nowej firmy zajmującej się wywozem odpadów, śmieci będą odbierane od mieszkańców. Zapytaliśmy się, kto w tym okresie przejściowym będzie za to odpowiedzialny - Miasto przystąpiło do procedury udzielenia zamówienia z wolnej ręki, ale jeszcze nie podpisano umowy z odbiorcą. Trwają rozmowy, aby w tym okresie do rozstrzygnięcia przetargu, za śmieci nadal była odpowiedzialna Alba. Ceny wywozu odpadów dla mieszkańców w tym okresie mają być jednak niezmienne - tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik UM Chorzów.

Z powodu zerwania umowy przez Albę, Chorzów będzie domagać się zadośćuczynienia - Kara wynika z umowy i wynosi 10% od wartości umowy, która pozostała do jej zakończenia. Jej dokładną kwotę będzie można policzyć po otrzymaniu ostatnich rozliczeń z Alby - dodaje Nowak. Dopytaliśmy również o to, czy w związku z nową firmą mogą ulec zmiany za wywóz śmieci. W Urzędzie Miasta trwają już prace związane z przygotowaniami do ogłoszenia przetargu. Tworzone są wymagane uchwały, które zostaną poddane radnym do głosowania na sesji Rady Miasta 27 lutego. Nie jesteśmy w stanie oszacować cen, które wynikną z nowego przetargu. Okoliczne miasta zwiększyły opłaty, nie wykluczone, że i Chorzów będzie zmuszony to zrobić. Urząd Miasta będzie jednak robił wszystko, aby ewentualne podwyżki były jak najmniej dotkliwe dla mieszkańców - informuje Kamil Nowak!


Komentarze