Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
26 °C
AAA

Krystyna Pawłowicz: Nie dajmy ulicy manipulować treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Nie dajmy ulicy manipulować treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego - napisała na Twitterze sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Krystyna Pawłowicz. Jak podkreśliła, wyrok TK wejdzie w życie dopiero po jego publikacji.

"Uwaga! Nie dajmy ulicy manipulować treścią wyroku TK. Fakty są takie: Wyrok: - NIE dotyczył zakazu aborcji w wypadku GWAŁTU; - NIE dot. zakazu aborcji w razie ZAGROŻENIA ŻYCIA MATKI; - NIE zakazuje BADAŃ PRENATALNYCH; - Wejdzie w życie dopiero PO jego publikacji" - napisała na Twitterze sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Krystyna Pawłowicz.

Dodała, że nagranie pełnego tekstu uzasadnienia wyroku TK krąży na Youtube a w nim w końcowej części uzasadnienia też wyjaśnienie skutków prawnych i legislacyjnych orzeczenia.
"Uzupełnię, że wyrok NIE dot. aborcji w wypadku nie tylko zagrożenia ŻYCIA matki, ale TEŻ jej ZDROWIA. Nie dajmy sobą manipulować" - napisała na Twitterze prof. Pawłowicz.

Od czwartkowej nocy w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę w całej Polsce trwają protesty przed kościołami oraz w kościołach w różnych miastach. (PAP)


Komentarze