Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

Kryminalni ze Świętochłowic zatrzymali stalkera

fot. KMP w Świętochłowicach
Uporczywe nękanie połączone z kierowaniem gróźb karalnych to zarzut, jaki usłyszał 22-letni mieszkaniec Świętochłowic. Mężczyzna zatrzymany został przez świętochłowickich kryminalnych. Sprawca regularnie nachodził w mieszkaniu swoją byłą partnerkę oraz wysyłał jej liczne wiadomości sms, grożąc jej przy tym pozbawieniem życia.

Do świętochłowickiej komendy wpłynęło zawiadomienie dotyczące stalkingu, czyli przestępstwa uporczywego nękania. Dotyczyło ono jednej z mieszkanek miasta.

Pomimo że młoda kobieta zakończyła związek z 22-latkiem, ten regularnie ją nachodził, wzbudzając w niej poczucie zagrożenia. Ponadto stalker nękał swoją ofiarę licznymi telefonami i wiadomościami sms, a nawet zagroził jej pozbawieniem życia.

Kryminalni zatrzymali mężczyznę na terenie Chorzowa. Chłopak trafił do policyjnego aresztu. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie świętochłowiczaninowi zarzutu uporczywego nękania swojej byłej partnerki oraz kierowania wobec niej gróźb karalnych.

Decyzją prokuratora mieszkaniec Świętochłowic został objęty policyjnym dozorem oraz zakazem zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Teraz grozi mu kara do 8 lat więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.


Objawami stalkingu może być uporczywe śledzenie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie mu krótkich wiadomości tzw. sms, wysyłanie maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy lub miejscu zamieszkania oraz innego rodzaju powtarzalne zachowania godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatności nękanej osoby. Wszystkie powyższe oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, nie bójmy się skontaktować z organami ścigania i zgłosić tego faktu.

Często ignorowanie sprawcy, może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar stalkera. Przestępstwo stalkingu jest przestępstwem wnioskowym. Oznacza to, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.

 

Źródło: KMP w Świętochłowicach