Kopiec do kościoła w Polsce: Płaćcie podatki i wesprzyjcie budżet w walce z pandemią

Maciej Kopiec 1

Redakcja

2 grudnia 2020

Trzeba odwagi i kół ratunkowych, solidarnej tarczy, sprawiedliwości i miłości społecznej, aby szybko, bo w perspektywie dwóch dekad, rozwiązać nabrzmiałe problemy górniczej branży, której los jest przesądzony, tym bardziej że likwidacja trwale nierentownych kopalń jest ekonomicznie palącą koniecznością - mówił ostatnio katowicki biskup Skworc. Do słów hierarchy postanowił odnieść się poseł Lewicy.

Maciej Kopiec postanowił wysłać list, w którym zwraca uwagę na finansowe kwestie związane z kościołem w Polsce. Jak sam zaznacza nawiązuje do tego aspektu, ponieważ ostatnie wypowiedzi abpa Skworca dotyczą kwestii ekonomicznych i gospodarki.

Poseł ze Śląska stawia więc pytania i wskazuje konkretne rozwiązania i kwoty jakimi kościół powinien wesprzeć budżet państwa w walce z koronawirusem. Mowa o 100 milionach złotych.

W skierowanym liście czytamy:

1. Objęcie instytucji religijnych sprawiedliwym udziałem w dochodach do budżetu państwa poprzez solidarnościowe, równe innym podmiotom osiągającym dochody, opodatkowaniem, co pozwoliłoby na ich solidarny udział w realnym wspieraniu obywateli, obywatelek oraz polskich przedsiębiorców.

2. Objęcie instytucji religijnych takim samym obowiązkiem prowadzenia dokumentacji podatkowej, jakim objęte są wszystkie świeckie podmioty gospodarcze w Polsce (także fundacje charytatywne).

3. Wsparcie budżetu państwa bezzwrotnym dofinansowaniem przez Kościół Katolicki w kwocie 100 milionów złotych na ratowanie życia Polek i Polaków, zakażonych koronawirusem. Kwota ta jest adekwatna do skali i stanu posiadania, Kościół Katolicki to jedna z najbogatszych instytucji w Polsce, pragnę wskazać, iż fundacja Pani Dominiki Kulczyk przekazała wiosną tego roku wsparcie warte 80 milionów złotych.

Poseł Lewicy korespondencję skierował także do wiadomości Papieża Franciszka i Przewodniczącego KEP Abp. Stanisława Gądeckiego. 

List Kopca do Papieza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.4µg/m3 PM2.5: 17.3µg/m3