Koniec z ciszą w muzealnych salach! Muzeum Górnośląskie zaprasza

MG 3812 2

Redakcja

6 lutego 2021

We wtorek 2 lutego (w poniedziałki muzea są nieczynne) ekspozycje zostały otwarte dla zwiedzających. Wszystko w reżimie sanitarnym, z zachowaniem dystansu oraz przestrzeganiem norm higienicznych, obowiązujących w czasie pandemii.

Wszystkie procedury sanitarne zostały  wdrożone, więc jest u nas absolutnie bezpiecznie. Ilość osób jest dostosowana nie tylko do rozmiarów sal ekspozycyjnych, ale bierzemy pod uwagę także miejsca użyteczności wspólnej, które poddawane są bieżącej, ciągłej dezynfekcji. Przy wejściach, w kasach, toaletach oraz przy każdej z wystaw znajdują się płyny do dezynfekcji rąk. Dodatkowo w kasach dla zwiedzających dostępne są jednorazowe rękawiczki. Wszystkie uchwyty, toalety dezynfekowane są w ciągu dnia. Przy każdej wystawie czy toaletach są płyny do dezynfekcji, w kasie mamy także jednorazowe rękawiczki. Winda przeznaczona jest tylko dla osób niepełnosprawnych i mam z dziećmi w wózkach. Przemieszczamy się jedną stroną schodów, drugą wracamy

- mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Otwarte podczas pandemii wystawy, do tej pory dostępne tylko online, doczekały się już pierwszych muzealnych gości.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy gościć zwiedzających, tym bardziej, że otwarliśmy kilka ekspozycji, które udostępnione zostały jedynie on-line, a nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z eksponatem- mówi Iwona Mohl.

To na co warto zwrócić uwagę, to niewątpliwie wystawa prac charyzmatycznego artysty Stanisława Szukalskiego. Niepokorny twórca, przekraczający granice wyobraźni, jest bohaterem filmu dokumentalnego, którego współproducentem był Leonardo di Caprio.  Na ekspozycji znalazły się prace artysty z największej kolekcji jego dzieł w Polsce, którą posiada bytomskie Muzeum. Kolekcję dzieł Stacha z Warty uzupełniają jego m.in. grafiki, rysunki, projekty medalu i znaczków oraz zdjęcia. Na wystawie znalazły się także dzieła artystów skupionych wokół Szukalskiego. Ekspozycję „Stanisław Szukalski i  Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce” będzie można zwiedzać do 11 kwietnia.

Czwarte piętro gmachu Muzeum Górnośląskiego zajmuje otwarta online w czasie pandemii wystawa archeologiczna. Fragment naczynia z pismem runicznym, multanki- najstarszy instrument dęty znaleziony na ziemiach polskich, zawartość grobu szamana z Przeczyc, kości wymarłych zwierząt, biżuteria srebrna z wczesnego średniowiecza, miecze z tego okresu, broń z epoki brązu, wyrób krzemienny datowany na około 350 tys- 40. p.n.e, kości wymarłych zwierząt - to tylko nieliczne z przedmiotów, które znalazły się na ekspozycji "NAJcenniejsze”.

Można powiedzieć, że jest to wystawa łatwa, miła i przyjemna. Po prostu chwalimy się tym najcenniejszym, co mamy. Na wystawie prezentujemy artefakty ze Śląska, Polski oraz z odległych zakątków, m.in. Ameryki Północnej. Warto też wspomnieć o ciekawym eksponacie, jakim jest drewniana laska, odkryta w Bytomiu. Datowana na XIII wiek była  bogato ornamentowana, m.in. gwiazdą Dawida. Zastanawiamy się nad jej funkcją. Czy była to laska sądownicza, czy miała coś wspólnego ze społecznością żydowską? W średniowieczu heksagram był symbolem piwowarstwa. I teraz pytanie: czy była to laska sądownicza, czy laska członka cechu piwowarów

mówi Dorota Podyma, kustosz wystawy „NAJcenniejsze”.

”Ekspozycja prezentuje bogatą kolekcją przedmiotów z działu archeologii. Przygotowana z okazji jubileuszu 110- lecia istnienia Muzeum, pokazuje unikatowe przedmioty, które były gromadzone od zarania dziejów placówki. Bytomska placówka posiada największe zbiory archeologiczne na Śląsku.

Plakaty prezentujące archiwalne wystawy zdobią ściany jednej z przestrzeni wystawowych w zabytkowym Zameczku. To kolejna ekspozycja, która powstała z myślą o jubileuszu placówki.  Archiwalne afisze z wystawy „Historia plakatem pisana” stanowią swoistą muzealną kronikę oraz obrazują zmiany stylistyczne jakim ulegała sztuka plakatu w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat.

Z kolei wystawa "Pomiędzy magią a religią" zbiera przesądy i zabobony ludowe, które  wywołają uśmiech na twarzy zwiedzających... Jak wzbudzić miłość u ukochanego/ukochanej, co zrobić aby małżeństwo było szczęśliwe, jakie zaklęcia są koniecznie przy budowie domu, co zrobić, aby zapewnić urodzaj w polu i dobry chów zwierząt, czego nie może kobieta w ciąży- odpowiedzi na to pytanie znajdą zwiedzający na wystawie, która również znajduje się w Zameczku. 14 lutego będzie okazja, żeby obejrzeć ekspozycję z kuratorem, a na zakochanych, którzy tego dnia przyjdą do Muzeum będzie czekała niespodzianka…

Na wyraźne życzenie fanów wystawy śląskich betlejek, okres świąteczny w Muzeum Górnośląskim będzie trwał do 14 lutego. Do tego czasu można zwiedzać ekspozycję „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki krakowskie”. Ciesząca się ogromną popularnością wystawa gromadzi co roku miłośników świątecznej tradycji. 7 lutego o godzinie 12.00 i 13.30 odbędą się oprowadzania kuratorskie po wystawie.

To wystawy czasowe. Na zwiedzających czekają także ekspozycje stałe bytomskiego muzeum: przyrodnicza, etnograficzna i Galeria Malarstwa Polskiego. Godziny zwiedzania Muzeum Górnośląskiego dostępne są na stronie internetowej: muzeum.bytom.pl.

 

Źródło: Muzeum Górnośląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.6µg/m3 PM2.5: 4.1µg/m3