Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Koniec z bezprawnym blokowaniem kół na osiedlach. Jest ważny wyrok w tej sprawie

Wiadomości
Za parkowanie w miejscach niewyznaczonych możemy się spotkać z mandatem lub nawet blokadą koła, założoną przez Straż Miejską. Zdarzało się jednak, że prywatne firmy zakładały blokady kierowcom na osiedlowych czy przysklepowych parkingach. Przekonali się o tym wszyscy, parkujący przy na osiedlu Paderewskiego w Katowicach, gdzie działająca na rzecz spółdzielni mieszkaniowej firma zakładała - jak orzekł sąd - bezprawnie blokady na koła.

Sprawa dotyczyła parkowania pojazdu na parkingu przy ul. Sowińskiego w Katowicach. Działająca na zlecenie spółdzielni mieszkaniowej firma Park Partner zakładała blokady na koła samochodów tam parkujących. Na nieszczęście firmy, jednym z kierowców był Tomasz Kowoliki– adwokat z Kancelarii Duraj Reck i Partnerzy w Katowicach. Firma zmusiła go do zapłaty kwoty 150 zł za zdjęcie blokady pod rygorem odholowania i uszkodzenia samochodu. Działanie to spotkało się ze stanowczą reakcją prawnika, jaką był pozew o zapłatę odszkodowania, ale nie przeciwko firmie Park Partner, która okazała się być "wydmuszką" bez majątku i pracowników, a przeciwko jej mocodawcy – spółdzielni mieszkaniowej.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego, który w wyroku pierwszej instancji potwierdził odpowiedzialność spółdzielni. Sąd podkreślił również wyraźnie, że regulamin wprowadzony przez spółdzielnię mieszkaniową, upoważniający do zakładania blokad jest sprzeczny z prawem.  Strona pozwana próbowała się odwoływać, jednak Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok. Zakładanie blokad na koła było nielegalne i to spółdzielnia jako zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za nielegalny proceder.