Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Kolejny tir pełen darów dla Ukrainy wyjechał z powiatu bielskiego

fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
Wkłady do zniczy, baterie, wyższe skórzane buty i ocieplane kurtki oraz zamrażarki znalazły się w tirze, który wyjechał z powiatu bielskiego do Ukrainy. To czwarty już tak duży transport od początku wojny zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Został on sfinansowany dzięki darowiznom m.in. z niemieckiego powiatu Rhein-Erft.

Prawie 20 ton towaru trafi do partnerskiego powiatu czerniowieckiego w południowo-zachodniej Ukrainie. Przebywa tam mnóstwo uciekinierów wojennych ze wschodu tego kraju.

– Nasi ukraińscy koledzy prosili głównie o żywność oraz środki czystości. W naczepie są konserwy i słoiki z gotowymi daniami, chleb z 2-letnim terminem ważności, a także mleko i ok. 13 tysięcy batonów energetycznych – mówi Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie.

Kolejne towary, to także odpowiedź na prośby Ukraińców. Dzięki firmie „Klimors” z Kóz na wschód pojechały 2 zamrażarki i kolejne schładzarki. Za pieniądze, uzbierane przez japońskich pracowników firmy Nittan kupiono środki higieniczne: szampony, pasty i szczoteczki do zębów, żele pod prysznic, podpaski, a także baterie i… wkłady do zniczy, które palą się przez 3 dni.

– Na początku wojny Ukraińcy prosili nas o świeczki, ale uznali że lepiej sprawdzą się wkłady do zniczy. Nie trzeba do nich świeczników, ani podkładek, a palą się dłużej. Trafią one na zniszczone przez wojnę tereny, gdzie mieszkańcy żyją bez prądu i innych mediów: do Chersonia, Mariupola, czy Mikołajowa – mówi naczelnik Rączka.

W kompletowaniu tira pomógł bielski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, przekazując m.in. wysokie skórzane buty, które mogą być wykorzystane przez wojsko lub służby komunalne oraz ocieplane kurtki.

Towar oraz paliwo sfinansowano głównie dzięki darowiźnie z zaprzyjaźnionego z powiatem bielskim – Rhein Erft z Niemiec. Wykorzystano także pieniądze zebrane w zakładzie Nittan w Japonii. 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej