Kolejni ozdrowieńcy i więcej testów w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu

Mid 20325167

Redakcja

14 maja 2020

Ponad 450 testów wykonano dotychczas personelowi Szpitala Powiatowego w Zawierciu – podała w czwartek placówka. Niemal 30 pracowników, u których stwierdzono wcześniej obecność koronawirusa, już wyzdrowiało.

W ostatnich tygodniach wśród personelu i pacjentów placówki potwierdzono 49 zakażeń koronawirusem. Jedna z chorych pielęgniarek zmarła.

Wśród lekarzy, którzy po powrocie do zdrowia wrócili też do pracy, jest lekarz chorób zakaźnych Dariusz Pałasz. Jak mówi, nie wahał się ani chwili.

"W sytuacji gdzie mamy niewiele ośrodków zakaźnych i lekarzy tej specjalizacji, oddział w Zawierciu pełni bardzo ważną rolę. Praca jest trudna. Mimo że pracuję od 1987 r., nie było sytuacji epidemiologicznej, którą mógłbym porównać z dzisiejszą. Dyżury w pełnym zabezpieczeniu w maseczki, kombinezony, gogle są bardzo wyczerpujące zarówno dla pielęgniarek, jak i dla nas lekarzy i pozostałego zespołu. Ale musimy wziąć to na siebie, bo kto, jak nie my?" – powiedział lekarz.

Testy robiono głównie pielęgniarkom i położnym – ponad 200 osób – oraz ok. 100 lekarzom. Część z nich przeprowadzono już na własnym aparacie kupionym przez miasto Zawiercie. W ubiegłym tygodniu Medyczne Laboratorium Diagnostyczne zawierciańskiego szpitala dołączyło do ministerialnej listy laboratoriów testujących na COVID-19.

"Dzięki pozyskaniu aparatu do testów RT-PCR dysponujemy możliwościami diagnostycznymi, które pozwalają nam na wykonywanie wśród personelu i pacjentów badań kontrolnych, skracając równocześnie czas oczekiwania na wynik. To znacznie poprawia bezpieczeństwo" – podkreślił w czwartek dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz.

To ważne, bo zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia szpitalne oddziały powoli wracają do wykonywania zabiegów planowych.

"Każdy pacjent przed przyjęciem na zabieg planowy będzie miał wykonane badanie na COVID-19. Da to całemu zespołowi oraz pacjentom pewność, że mogą bezpiecznie przeprowadzić planowe operacje. Już w tym tygodniu ruszyły zapisy na zabiegi okulistyczne, a w kolejnych dniach rozpoczniemy zapraszanie pacjentów na zabiegi chirurgiczne i ortopedyczne" – poinformował dyrektor.

Przeznaczone wyłącznie dla pacjentów z COVID-19 nadal pozostają oddziały: ginekologiczny, dziecięcy, anestezjologii i intensywnej terapii i oddział obserwacyjno-zakaźny.

W celu ochrony pracowników na czas epidemii wprowadzono wiele zmian w pracy szpitala. To m.in: rotacyjna organizacja pracy ograniczająca kontakt między zespołami oraz wyodrębnienie całego budynku D wyłącznie na potrzeby oddziału zakaźnego oraz interwencyjnego, służącego do hospitalizowania pacjentów z podejrzeniem zakażenia COVID-19 do czasu otrzymania wyników badań. W tym celu przeniesiono całą administrację i oddział paliatywny w inne miejsce.

Zorganizowano też w osobnym budynku miejsce obsługi pacjentów z podejrzeniem COVID-19 tak, aby nie trafiali oni do głównego budynku szpitala. Szpitalny oddział ratunkowy podzielono na 3 strefy: czerwoną, pomarańczową i zieloną, a przed SOR ustawiono namioty do wstępnej segregacji pacjentów. Wprowadzono też zakaz odwiedzin w szpitalu oraz nakaz badania wszystkich osób wchodzących do szpitala pod kątem temperatury ciała oraz objawów.

Cały personel został przeszkolony z bezpiecznego stosowania środków ochrony osobistej. Do końca kwietnia zużyto m.in. ponad: 70 tys. sztuk rękawiczek, 30 tys. maseczek chirurgicznych, 3 tys. maseczek FFP3, oraz ok. 15 tys. fartuchów medycznych i 1,5 tys. kombinezonów.

Od poniedziałku w szpitalu działa także punkt pobrań dla osób na kwarantannie. O badaniu przypomina specjalny SMS, który pacjent otrzymuje w jedenastym dniu izolacji. (PAP)

Foto: Szpital Powiatowy w Zawierciu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.3µg/m3 PM2.5: 1.0µg/m3