Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
22 °C
AAA

Kobieta z podejrzeniem koronawirusa z Bielska-Białej trafiła do Chorzowa!

Wiadomości
Pacjentka z podejrzeniem koronawirusa, która do Polski dotarła z Włoch zgłosiła się dziś do bielskiego szpitala wojewódzkiego. Jak informuje bielski szpital po kilku godzinach została przetransportowana do chorzowskiego szpitala specjalistycznego. Znajduje się w tej chwili na oddziale obserwacyjno-zakaźnym! Tymczasem w Warszawie odbyła się specjalna odprawa dotycząca zagrożenia.

Jest odizolowana. Pacjenci nie mają z kobietą styczności. Wdrożono niezbędne procedury w podobnych przypadkach - informuje szpital. 

Czytaj także: pacjenta z podejrzeniem koronawirusa w Bielsku-Białej!

W Warszawie odbyło się posiedzenie - odprawa z wojewodami w sprawie stanu zagrożenia koronawirusem na terytorium Polski.

Koronawirus prędzej, czy później w Polsce będzie; jesteśmy na to przygotowani – stwierdził w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Są wytyczne i procedury; oddziały zakaźne w gotowości, przygotowujemy kolejne laboratoria – wyliczył szef MZ.

Minister zaleca, by jeżeli po powrocie z Chin czy Włoch, ktoś ma objawy infekcji i wie, że miał kontakt z osobą chorą, najpierw telefonicznie skontaktował się ze służbami sanitarnymi.

Szumowski powiedział, że planowane jest uruchomienie kolejnych laboratoriów mogących badać próbki pod kątem koronawirusa, choć – jak zaakcentował – nie ma w Polsce potwierdzonego żadnego przypadku.

Obecnie badania realizują: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. W gotowości – jak podał w poniedziałek GIS - jest laboratorium w Olsztynie, a sześć kolejnych – w Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu – będzie przygotowane na ewentualność badań dot. koronawirusa.

"Czas dotarcia próbki do laboratorium służb sanitarnych będzie bardzo krótki, zresztą do tej pory też był krótki i wszystkie wyniki mieliśmy w przeciągu 24 godzin" – powiedział szef MZ.

Foto: PAP


Komentarze