Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Klub Gaja na ratunek bielskim koniom. Makulatura będzie zbierana od jutra

Wiadomości
Ekolodzy z Klubu Gaja zainaugurują we wtorek zbiórkę makulatury w Bielsku-Białej, by ratować konie. Dzięki dotychczasowym edycjom tej akcji uratowali od śmierci 60 tych zwierząt. Są jednak coraz starsze i wymagają specjalistycznej opieki oraz leczenia.
Klub Gaja uratował dotychczas 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub takich, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować. Większość z nich z powodu traumatycznych przeżyć i wieku jest na zasłużonej emeryturze. Dzięki akcji +Zbieraj makulaturę, ratuj konie+ możemy pokryć koszty m.in. ich utrzymania, leczenia i terapii, opieki weterynaryjnej, kowalskiej, dentystycznej oraz specjalistycznych zabiegów i leków”
powiedział organizator akcji Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja

Wśród tych zwierząt jest Pegaz, pierwszy uratowany koń przez Klub Gaja. Jako źrebię miał trafić do rzeźni. Teraz ma 21 lat. „Cierpi na końską astmę i wymaga inhalacji, suplementacji i specjalnej paszy, a także częstszych zabiegów dentystycznych spowodowanych m.in. próchnicą. Z racji wieku ma też problemy z lędźwiami” – powiedział Kasprzyk.

Schorowana jest White Lady, biała 21-letnia klacz. „Cierpi na nowotwór tarczycy, wrzody i syndrom shivers, czyli zaburzenia neurologiczne, bardzo rzadkie u koni. Gdy zasypia na stojąco traci przytomność i panowanie nad ciałem. Cały czas wymaga opieki i specjalistycznego leczenia” – dodał Jarosław Kasprzyk.

Wśród uratowanych od rzezi koni jest też 25-letnia klacz Kasia. „Była hodowana na mięso, na krótkim łańcuchu. Dziś wymaga specjalnego podejścia i leczenia. Cierpi na zwyrodnienie stawów, egzemę skórną i zaburzenia metaboliczne oraz poważne schorzenia stomatologiczne wymagające częstszych zabiegów dentystycznych” – powiedział organizator akcji.

Kasprzyk dodał, że zbiórka makulatury na rzecz ratowania koni stała się w Bielsku-Białej tradycją, w którą chętnie angażują się mieszkańcy miasta i okolicy. „Tylko w ub.r. podczas akcji udało się zebrać prawie 24 t makulatury. 1 t chroni przed wycięciem średnio 17 drzew, więc wspólnie udało się nam uratować 408 drzew, czyli pokaźny kawałek lasu” – wskazał.

Klub Gaja przeprowadzi akcję „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” między 8 i 14 października. Można ją wrzucić do specjalnie oznakowanego kontenera ustawionego przed hipermarketem Auchan w Bielsku-Białej. Sieć ta jest partnerem akcji.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. (PAP)

Foto: Klub Gaja


Komentarze