Bytcen

Redakcja

22 grudnia 2019

Wszyscy wiedzą, że po 25 latach pracy na kopalni bez względu na wiek, można przejść na emeryturę górniczą. Jednak polskie prawo dopuszcza wyjątkowe sytuacje, w których wystarczy nawet 5 lat pracy na dole.

Pierwszą grupą osób mogących ubiegać się o wcześniejsze emerytury, są wszyscy urodzeni po 1948 roku, którzy do 1 stycznia 1999 roku udowodnili wymagany staż tj. okresy składkowe i nieskładkowe (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 5 lat:

  • pracy górniczej, wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy albo
  • pracy górniczej, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki.

CZYTAJ TAKŻE - Gańba górników

Inną możliwością jest sytuacja, gdy:

  • urodziłeś się w latach 1949,
  • na 31 grudnia 2008 r. udowodniłeś wymagany staż tj. okresy składkowe i nieskładkowe  (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 5 lat:
    • pracy górniczej, wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy albo
    • pracy górniczej, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki

 W obu opcjach ZUS obniża wiek emerytalny o 6 miesięcy za każdy rok przepracowany na kopalni - wiek może być obniżony maksymalnie do 15 lat. 

Mężczyźni w wieku 60 lat, a kobiety w wieku 55 lat mogą przejść na emeryturę, jeśli przepracowali co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze - do tej grupy zawodów należy również górnictwo. W tym przypadku trzeba również udowodnić minimum 25 lat.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.4µg/m3 PM2.5: 1.1µg/m3