Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
8 °C
AAA

Katowice. Zamieszanie wokół miejskich targowisk!

Wiadomości
Ograniczenia związane ze stanem epidemii nie wymuszają całkowitego zamknięcia miejskich targowisk, pod warunkiem przestrzegania zaleceń sanitarnych - wynika z informacji sanepidu. W Katowicach zamieszane wywołała decyzja o zamknięciu targowisk, ostatecznie jednak pozostały one otwarte.

Jak poinformował w środę na swojej stronie internetowej Zakład Targowisk Miejskich w Katowicach, administrujący takimi obiektami w mieście, zgodnie z przekazaną we wtorek po południu decyzją wojewódzkiego sanepidu, targowiska detaliczne miały być zamknięte w trybie natychmiastowym, nadal działać miało natomiast targowisko hurtowe.

Informacja o zamknięciu targowisk, gdzie sprzedawane są głównie wyłączone z części ograniczeń produkty spożywcze i artykuły codziennego użytku, zaskoczyła handlowców i wywołała protesty. W środę rano w kolejnym piśmie do zarządcy targowisk sanepid sprostował swoją wcześniejszą instrukcję, przyznając, że nie miała ona oparcia w obecnych przepisach.

"Brak jest podstaw prawnych do zamknięcia targowisk. Targowiska mogą działać przy uwzględnieniu poniższych zasad: obiekty mieszczące się na wspomnianych targowiskach mogą funkcjonować w trybie dotychczasowym z ograniczeniami określonymi w paragrafie 6 rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii" - czytamy w informacji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Katowicach.

"Jednakże w związku z licznymi uwagami wpływającymi do WSSE w Katowicach, dotyczącymi warunków sprzedaży i przestrzegania zasad higieny w okresie stanu epidemii związanej z COVID-19, należy podczas kontroli, a także w każdy inny możliwy sposób, informować - poprzez zalecenia i wytyczne - o sposobach prewencyjnych służących ograniczaniu epidemii COVID-19" - podał sanepid.

Chodzi m.in. o zabezpieczenie osób znajdujących się w strefie targowiska poprzez ograniczenie kontaktów bezpośrednich, zachowanie należytej odległości 2 metrów między poszczególnymi osobami, stosowanie środków dezynfekujących oraz unikanie przebywania w skupiskach ludzkich.

Po otrzymaniu wyjaśnienia z sanepidu, katowicki Zakład Targowisk Miejskich zdecydował, żewszystkie zarządzane przez niego targowiska pozostają otwarte, z uwzględnieniem zasad zawartych w paragrafie szóstym rozporządzenia ministra zdrowia o ogłoszeniu w Polsce stanu epidemii z 20 marca br.

Wyjaśniono, że niektóre obostrzenia zawarte w ministerialnym rozporządzeniu nie dotyczą targowisk ze względu na powierzchnię sprzedaży poniżej 2 tys. m kw. Zarząd targowisk przeprosił za zamieszanie, związane z przekazaniem - na polecenie sanepidu - informacji o zamknięciu targowisk.

Źródło: PAP


Komentarze