Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-4 °C
AAA

Katowice: wniosek o wyłączenie jawności procesu członków "Psycho Fans"

Wiadomości
Część oskarżonych złożyła wniosek o wyłączenie jawności procesu 48 osób, które prokuratura oskarża o udział w gangu, skupionego wokół tzw. pseudokibiców Ruchu Chorzów, określających się jako "Psycho Fans". Proces w tej sprawie powinien ruszyć w środę przed Sądem Okręgowym w Katowicach.

Na poprzednim posiedzeniu, pod koniec sierpnia, przez kilka godzin trwało załatwianie spraw proceduralnych. W środę prokurator ma odczytać akt oskarżenia.

Zanim to nastąpiło, oskarżeni zarzucali niektórym dziennikarzom, że opisując ich sprawę, dopuszczają się zniesławienia, przypisując im czyny, których się nie dopuścili, i podając dane, umożliwiające ich identyfikację. Jeden z podsądnych oświadczył, że w internecie pojawiło się jego zdjęcie. Sędzia Ewa Wrońska pouczyła oskarżonych, że mogą wnieść pozew o ochronę dóbr osobistych do sądu cywilnego.

Zgodnie ze stanowiskiem obrony sąd rozpoznaje wniosek o utajnienie procesu – publiczność została wyproszona z sali rozpraw. Sąd ogłosi decyzję po przerwie.

To jedna z największych spraw dotyczących przestępczości tzw. pseudokibiców w kraju. Prokuratura Krajowa zarzuciła oskarżonym około 100 przestępstw, m.in. zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, pobicia, rozboje, kradzieże i handel narkotykami. Sprawa odbywa się w specjalnie strzeżonej sali na terenie koszar policji w Katowicach, gdzie toczyły się inne procesy dotyczące przestępczości zorganizowanej.

Akt oskarżenia objął pierwotnie 53 osoby. Teraz na wokandzie jest 48 nazwisk. Sprawy kilku oskarżonych sąd wyłączył do odrębnych postępowań. W ramach dotychczasowego śledztwa dotyczącego działalności "Psycho Fans" zarzuty usłyszało około 100 osób. (PAP)

zdjęcie: CBŚP


Komentarze