Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Katowice Airport uruchomi 70 połączeń regularnych

Wiadomości
Uruchomienia wiosną i latem tego roku blisko 70 połączeń regularnych spodziewają się obecnie władze lotniska Katowice. Nieliczne funkcjonują już obecnie, większość powinna pojawić się z końcem marca br.; kolejne spodziewane są m.in. w maju i czerwcu.

Obecnie siatka połączeń regularnych Katowice Airport obejmuje połączenia linii Wizz Air do Eindhoven i Londynu-Luton. Latają też czartery, m.in. do Hurghady, na Zanzibar czy na Fuerteventurę.

Jak wynika ze zaktualizowanej w ostatnich dniach siatki połączeń w kolejnych miesiącach, najwięcej regularnych połączeń zamierzają uruchomić szczególnie związane z Katowicami linie Wizz Air (był to pierwszy port lotniczy w Polsce, z którego zaczął w 2004 r. operować węgierski przewoźnik).

Najbliższe planowane do uruchomienia trasy Wizz Air z Katowic to: Sztokholm-Skavsta (od 19 lutego), Dortmund (od 15 marca, obecnie od piątku trwa przerwa w lotach), Abu Zabi (inauguracja 16 marca) i Liverpool (od 18 marca).

Przewoźnik zapowiedział uruchomienie szeregu połączeń pod koniec marca; będą to: Kolonia-Bonn (od 23 marca), Bristol (od 25 marca), Lwów i Doncaster-Sheffield (od 26 marca), Oslo-Torp, Kijów-Żulany i Malta (od 27 marca), Teneryfa, Fuerteventura, Rzym-Ciampino i Odessa (od 28 marca), Reykjavik, Mediolan-Bergamo, Bergen, Barcelona, Larnaka, Malmo i Kutaisi (od 29 marca) oraz Stavanger, Castellon i Zaporoże (od 30 marca).

Z końcem marca parę kierunków węgierski przewoźnik uruchomi też czasowo: Katanię (od 28 marca do 11 kwietnia, następnie przerwa w lotach do 3 czerwca), Bolonię (inauguracja 29 marca, loty do 9 kwietnia, następnie przerwa w lotach do 31 maja), Ateny (od 28 marca do 11 kwietnia, następnie przerwa w lotach do 3 czerwca) i Tel Aviv (od 30 marca do 10 kwietnia, następnie przerwa w lotach do 1 czerwca).

Kolejne kierunki Wizz Air z Katowic planowane są od czerwca; będą to: Mykonos (od 14 czerwca), Korfu (od 16 czerwca), Alghero (od 17 czerwca), Santander (od 19 czerwca), Palma de Majorka i Burgas (od 25 czerwca) oraz Split i Podgorica (od 26 czerwca).

Drugi regularny niskokosztowy przewoźnik latający z Katowic, Ryanair, zapowiedział uruchomienie od 28 marca połączeń do Dortmundu, Manchesteru, Pafos i Aten, od 29 marca do Londynu-Stansted i Kijowa-Boryspola oraz od 30 marca do Dublina, Kolonii-Bonn, Katanii, Odessy i Mediolanu-Bergamo. Od 1 maja Ryanair planuje też wznowienie z Katowic lotów do Birmingham i Edynburga, od 3 maja do Bolonii, a od 2 czerwca – do Alghero.

Polskie Linie Lotnicze LOT obecnie nie latają z Katowic (regularne połączenie do Warszawy pozostaje zawieszone do 1 marca). Z końcem maja polski przewoźnik narodowy zamierza powrócić jednak z ofertą połączeń wakacyjnych: do Burgas, na Rodos i na Korfu (od 29 maja), do Warny (od 1 czerwca) do Salonik, Palmy de Majorka i do Olbii (od 2 czerwca) oraz do Aten (od 3 czerwca).

Lufthansa planuje wznowić swoje stałe połączenia do niemieckich hubów we Frankfurcie i Monachium od 28 marca, a nowy w Katowicach ukraiński przewoźnik SkyUp Airlines – zainaugurować połączenia do Kijowa-Boryspola 29 maja.

Niezależnie w Katowicach rozwijają działalność operatorzy czarterowi, m.in. w ostatnich dniach biuro Rainbow Tours zapowiedziało, że z początkiem maja uruchomi stamtąd dwa dalekodystansowe bezpośrednie połączenia czarterowe: do Meksyku i na Dominikanę. Oba będą obsługiwane Boeingiem 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT.

Katowickie lotnisko należy do największych regionalnych portów lotniczych w Polsce. W 2019 r. z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln pasażerów. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych, jednak ze względu na pandemię koronawirusa, w ub. roku ich liczba wyniosła 1,44 mln.

Katowice Airport jest krajowym liderem w przewozach czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.(PAP)


Komentarze