Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
8 °C
AAA

Kard. Dziwisz chce się wytłumaczyć z zarzutów, po filmie "Don Stanislao - druga twarz kardynała Dziwisza"

Wiadomości
W poniedziałkowy wieczór w stacji TVN24 w programie Czarno na białym wyemitowano 1,5 godzinny reportaż o kard. Stanisławie Dziwiszu - Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza. Materiał opowiada o możliwych powiązaniach najbliższego współpracownika Jana Pawła II z procederem tuszowania pedofili w kościele katolickim.

Marcin Gutkowski w swoim reportażu ukazuje niejasne powiązania kard. Dziwisza z głośnymi sprawami Marciala Maciela Degollado, założyciela Legionów Chrystusa oraz byłego kardynała Theodore'a McCarricka. Ci duchowni byli głównymi bohaterami głośnych skandali pedofilskich w kościele katolickim. Reportaż opowiada także o podejrzanych powiązaniach finansowych polskiego kardynała z podejrzanymi. Poruszono także historię biskupa Janiaka.

Komentując to kard. Dziwisz przekazał PAP w poniedziałek, że ponawia propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja.

"Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją" - zadeklarował.

Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów"

 

kard. Dziwisz

Dodał również, że "dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości".

Natomiast przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skomentował dzisiaj reporteż TVN24. Ma nadzieję, że wszelkie wątpliwości zostaną rozwanie. 

W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej" 

abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu

 

własne/TVN24/(PAP)


Komentarze