Kampania billbordowa "Niech nas zobaczą - Jesteśmy narodowości Śląskiej"

170502017 2030512470438089 8513956649405043692 n

Redakcja

9 kwietnia 2021

Walczymy o uznanie nas za mniejszość etniczną, walczymy o uznanie języka śląskiego za język regionalny – mówiła w piątek w Katowicach posłanka Monika Rosa podczas briefingu w ramach kampanii „Niech nas zobaczą - jesteśmy narodowości Śląskiej”.

Kampanię, zorganizowaną w ramach inicjatywy „Śląska Sztama” koordynują posłanka Rosa oraz europoseł Łukasz Kohut (Wiosna, S&D). Jej ideą jest namawianie do deklarowania w rozpoczętym 1 kwietnia br. i trwającym do końca września br. Spisie Powszechnym 2021 r. narodowości śląskiej i języka śląskiego. W ramach kampanii w regionie pojawić ma się kilkadziesiąt billboardów. 

Z Moniką Rosą planujemy kilkadziesiąt bilboardów w skali Śląska. W zeszłym tygodniu spotkaliśmy się w Rybniku, gdzie był start tej kampanii. Mamy techniczne problemy, ale już ekipa, która ma to naprawić jest w drodze. Jest to trochę symboliczne, bo z nami Ślązakami tak jest - niby jesteśmy, a nie do końca nas widać. Nie do końca jesteśmy uznani za mniejszość etniczną, nie do końca nasz język jest uznany za regionalny,  w ogóle nie jest uznany. Tym zajmuje się Monika Rosa już drugą kadencję w Sejmie, aby tak się stało. Spis Powszechny to fantastyczna okazja dla całej naszej Śląskiej Sztamy, dla wszystkich śląskich organizacji i polityków, aby namawiać do tego właśnie, by się nie wstydzić i deklarować to jak się czujemy. A czujemy się w dużej ilości w województwie śląskim Ślązakami i Ślązaczkami. Mówimy w języku śląskim i my już z Moniką Rosą spisaliśmy się oraz namawiamy do tego, aby w tym Spisie Powszechnym wziąć udział, aby spisać się tak jak mówi wam serce, bo to jest taki moment raz na 10 lat, że państwo polskie nie może odwracać głowy od tego, że istnieje mniejszość śląska i, że ludzie mówią językiem śląskim

Powiedział Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego

„Przede wszystkim Ślonsko Sztama to kilkanaście różnych organizacji, polityków, blogerów i ludzi kultury, którzy od kilku miesięcy spotykają się regularnie właśnie po to, żeby w Spisie Powszechnym mówiło się, że można deklarować narodowość śląską. Przypominam, że można deklarować narodowość inną i później wpisywać „śląską”. Tak samo jest z językiem w punkcie 11. Pracujemy od kilku miesięcy. Mam szczerą nadzieję, że ta współpraca nie potrwa tylko do końca Spisu, ale i również, że później wszystkie śląskie organizacje będą się w stanie porozumieć i będą w stanie współpracować ze sobą razem. Wystartować w wyborach samorządowych, dlatego, że tylko wtedy kiedy jesteśmy razem, kiedy jesteśmy zjednoczeni - możemy być silniejsi i wtedy jest szansa na mandaty wyborców do Sejmiku Wojewódzkiego, które są bardzo potrzebne. Na koniec chciałem powiedzieć, że jak Państwo wiecie 10 lat temu prezes Kaczyński nazywał Ślązaków ukrytą opcją niemiecką, straszył śląską tożsamością, tak teraz MSWiA straszy językiem śląskim. Tym, że śląski zniszczy literacką polszczyznę. I właśnie ten moment raz na 10 lat wykorzystajmy do tego, żeby zakreślić swoją obecność w obrębie polskiego społeczeństwa”

To jest ten czas, kiedy możemy pokazać i kolejny raz udowadniać, że Ślązacy i Ślązaczki istnieją. Mają swoją narodowość i mówią w domu językiem śląskim - jest to dla nas naturalne, że jest narodowość, którą chcemy się pochwalić i jesteśmy z tego dumni. Nie chcemy być ukryci przez kolejne 10 lat do kolejnego Spisu Powszechnego. Walczymy o uznanie Nas za mniejszość etniczną, walczymy o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Walczymy tak naprawdę o podstawowe prawa człowieka, do tego, żeby żyć zgodnie ze swoją tożsamością, żeby moc porozumiewać się językiem, którym mówimy. Dlatego tutaj jesteśmy, my spisani jako narodowość śląska. My z Łukaszem i zdecydowanie większość osób ze Śląskiej Sztamy, już tego spisu dokonały. Dlatego zachęcamy by nas kolejny raz zobaczyli, żeby kolejny raz udowodnić Polsce i politykom, że Ślązacy po prostu istnieją

Mówi Monika Rosa Poseł na Sejm RP

Naszą siłą jest różnorodność. Różnorodność na Śląsku, różnorodność Ślonskiej Sztamy, ludzi którzy ją tworzą. Różnorodność Polski, to jest nasza przyszłość. Identyfikacja różnych tożsamości, mniejszości narodowych i osób ze społeczności LGBT+. Ale także decentralizacja, federalizacja Europy to nasza przyszłość.

własne/(PAP)

Bilboard 353x248m Rosa Kohut v2 prev

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.9µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3