Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

Jezioro Żywieckie odmulone na ok. 100 ha

Jezioro Żywieckie zostanie odmulone na powierzchni ok. 100 ha – poinformował burmistrz Żywca Antoni Szlagor, który na wniosek Wód Polskich wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia „Odmulenie zbiornika wodnego Tresna”.

Wody Polskie, aby przystąpić do prac, muszą jeszcze otrzymać decyzję wodnoprawną ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wody Polskie planują odmulenie południowej części zbiornika. Powinno się ono rozpocząć jeszcze w br. i potrwać 7 lat. Obejmie powierzchnię ok. 100 ha. Rejon ten położony jest w obrębie ujścia rzeki Soły - od mostu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej 946 do linii wierzbowisk i namulisk, ok. 1,3 km na północ od przeprawy.

Czytaj także: ośmiolatek patrolował jezioro żywieckie

Zaplanowano również odtworzenie utraconych siedlisk ptaków. Powstać mają dwie lub trzy wyspy o powierzchni ok 0,3 ha.

Wody Polskie zamierzają wykonywać zadanie etapami. Wkrótce rozpocznie się wycinka drzew i zakrzaczeń w rejonie ujścia Soły. Przedsiębiorstwo będzie prowadziło prace w 2020 r. z funduszy własnych, a dalsza realizacja rozłożona będzie - w miarę pozyskiwanych pieniędzy - na 7 lat.

Jezioro Żywieckie powstało w połowie lat 60. XX w. po wybudowaniu na rzece Sole zapory w Tresnej. Jego pojemność całkowita wynosi ponad 94 mln m sześc. Jego maksymalna głębokość wynosi blisko 27 m. Jest miejscem chętnie wykorzystywanym w turystyce. (PAP)


Komentarze