Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-4 °C
AAA

Rządowe wsparcie dla Bytomia!

Wiadomości
22 mln zł bezzwrotnej dotacji otrzymał Bytom w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki, o które ubiegało się miasto przeznaczone zostaną na zadania inwestycyjne związane m.in. z budową dróg, modernizację placówek oświatowych czy infrastrukturę sportową.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Źródłem finansowania Funduszu Inwestycji Lokalnych jest Fundusz COVID-19. Gminy, które złożyły wniosek o wsparcie, będą mogły wykorzystać dotację m.in. na rozbudowę szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków i przedszkoli, a także modernizację dróg i inne lokalnie działania. Bytom jest jednym z miast, które złożyły wniosek o udzielenie dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

I tak w ramach puli przeznaczonej dla samorządów gminnych i powiatowych wyodrębniono środki w wysokości 6 mld zł. Podział tych środków został oparty o regułę uwzględniającą planowane tegoroczne wydatki majątkowe skorygowane o zamożność gminy. Do naszego miasta trafiło aż 22 mln zł, które chcemy przeznaczyć m.in. na modernizację dróg, budowę przedszkola w Miechowicach czy inwestycje w obiekty sportowe”

 – mówi  prezydent Mariusz Wołosz.

Pieniądze, które otrzymało nasze miasto będą mogły trafić nie tylko na poczet nowych inwestycji, ale też będą mogły być przekazane na wkład własny do inwestycji finansowanych z udziałem innych środków publicznych. Co istotne z perspektywy naszego miasta realizującego szereg projektów unijnych, środki z RFIL mogą być przeznaczone na wkład własny do projektów unijnych - mówi prezydent.

Warto zaznaczyć, że środki z rezerwy budżetu przeznaczone na wydatki na zwalczanie i zapobieganie Covid-19 do końca sierpnia wyniosły  ponad 2,2 mln zł. Ubytek dochodów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych za 7 miesięcy w porównaniu z wykonaniem za analogiczny okres lat poprzednich wyniósł ok. 8 mln 900 tys. zł, natomiast z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych - ok.  1 milion 978 tys. zł.

Bytom będzie aplikować także o wsparcie z drugiej puli RFIL. Tym razem środki będą rozdzielane na konkretne projekty inwestycyjne.

Źródło: UM Bytom


Komentarze