Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Jazda hulajnogą? Tylko na trzeźwo

Wiadomości
Policja przypomina, że zarówno jadąc rowerem jak i hulajnogą nadal obowiązują nas przepisy ruchu drogowego, w tym te o trzeźwości. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mandat od 1000 do 2500 złotych. Tylko w pierwszy weekend sierpnia katowiccy mundurowi zatrzymali 43 nietrzeźwych osób na hulajnogach i rowerach, a suma mandatów wyniosła ponad 60 tys zł.

Hulajnoga elektryczna, mimo ograniczenia prędkości nadal jest środkiem transportu i kierujących nią obowiązują te same przepisy i ten sam taryfikator mandatów, co kierowców samochodów. Policja tylko w pierwszy weekend sierpnia poodczas sprawdzania trzeźwości rowerzystów i osób korzystających z hulajnóg elektrycznych zarejestrowała 43 pozytywne badania na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.


Mundurowi przypominają, że za jazdę w stanie po spozyciu alkoholu, czyli od 0,2 do 0,5 prmila grozi grzywna, której najmniejszy wymiar taryfikator określa jako 1000zł. Powyżej 0,5 promila taryfkator stanowi stałą grzywnę na kwote 2500 zł. W obu przypadkach mowa o kierowaniu rowerem lub hulajnogą elektryczną. Tylko w pierwszy weekend sierpnia suma tych mandatów dla rowerzystów i kierujących hulajnogą wyniosła ponad 60 tysięcy złotych.