Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Jaworze. Znaleziono niewybuch z II Wojny Światowej

Wiadomości
Niewybuch, prawdopodobnie z czasów II wojny, został odnaleziony na terenie jednej z posesji w Jaworzu koło Bielska-Białej. Zostanie przewieziony na poligon, gdzie będzie zneutralizowany – podała w czwartek bielska policja.

Niewybuch został odkryty podczas prac budowlanych. "Na miejsce natychmiast skierowano policyjnego pirotechnika. Stwierdził, że jest to pocisk moździerzowy, pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli teren wokół niebezpiecznego znaleziska tak, by był niedostępny dla postronnych" – poinformował rzecznik bielskiej policji asp. szt. Roman Szybiak.

Ewakuacja nie była konieczna. W czwartek niewybuch zabrali saperzy z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy go zneutralizują.

To już kolejny taki przypadek w okolicy Bielska-Białej w ostatnich tygodniach. Na przełomie czerwca i lipca skorodowany niewybuch znaleziono w Międzyrzeczu Górnym. W maju jeden z mieszkańców którejś z miejscowości położonych wokół Bielska-Białej wyrzucił skorodowane niewybuchy do śmieci w workach na szkło. Zostały odnalezione w sortowni odpadów.

Policjanci przypomnieli, że amunicja i niewybuchy - choć tyle lat znajdowały się pod ziemią - są niebezpieczne. Są one odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. W przypadku ich znalezienia należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami m.in. strażą pożarną lub policją.

Źródło: PAP


Komentarze