Jastrzębska Spółka Węglowa: Dialog ze wszystkimi związkami zawodowymi

Csm Sequence 01 00 15 37 07 Still007 abf94809d7
IMG 1844 01

Paweł Kmiecik

1 czerwca 2021

Nowe komunikacyjne otwarcie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Już nie - jak było dotąd - 3, ale wszystkie 65 związków zawodowych ma mieć możliwość regularnych spotkań z zarządem JSW. Pracownicy mogą skorzystać z "dni otwartych drzwi". W przygotowaniu jest również stały czat zarządu z załogą.

1 marca 2021 roku na prezesowskim fotelu JSW zasiadła Barbara Piontek, dotychczasowa wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowa szefowa spółki postanowiła znacznie zwiększyć i wydłużyć czas, naturalnego na początku każdej kadencji, pozytywnego nastawienia pracowników do władz. Wbrew często występującej opinii, że na samym początku należy podjąć niepopularne decyzje, nowa prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej postanowiła na wstępie podjąć decyzje... pozytywne.

Niewiele, a wiele

Tzw. trzecia fala pandemii koronawirusa wiązała się z apelami wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka do wielu (nie tylko) medycznych środowisk o zadysponowanie pracowników do pracy lub pomocy w szpitalach tymczasowych (najpierw jednym w Katowicach, później drugim w Pyrzowicach). W walce z koronawirusem uczestniczyło również wielu ratowników górniczych. Sam piszący te słowa, będąc COVID-owym pacjentem w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, doświadczył tego, jak bezcenna jest każda para pomocnych rąk na oddziałach. W pierwotnej wersji praca ratowników górniczych miała nie być wliczona w poczet ich etatowej pracy. A jednak będzie wliczona.

Wyszłam z inicjatywą, że służbę naszych ratowników górniczych i sanitariuszy, którzy pomagali i wciąż pomagają w szpitalach w związku z COVID-19, traktować powinno się na równi z dniówkami roboczymi przepracowanymi pod ziemią. Do Sejmu trafił już projekt ustawy, która to reguluje i nasi pracownicy nie będą musieli tych dni odrabiać

- powiedziała Barbara Piontek, prezes JSW.

Praca w koronawirusowych oddziałach jest bardzo wymagająca fizycznie. Jest związana z dużą wytrzymałością organizmu w trakcie wielu godzin przebywania w szczelnym kombinezonie, maseczkach, rękawiczkach i goglach. Brzmi podobnie jak praca pod ziemią. Dlatego tak zostanie potraktowana.

Warto rozmawiać…

Pierwsze ze spotkań zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, na które zaproszono przedstawicieli wszystkich 65 organizacji związkowych JSW, odbyło się 5 maja. Następne zaplanowano na 7 czerwca. Rozmawianie z pracownikami to nie tylko dobry zwyczaj. To również standard w nowoczesnych firmach i forma szacunku dla pracowników. Dotychczasowa polityka dialogu w JSW to dziś już relikt. Na potrzebę nowoczesnej komunikacji, którą wdraża nowy Zarząd JSW zwraca także uwagę m.in. były prezes firmy Kopex zajmującej się produkcją i dostarczaniem maszyn oraz  urządzeń, technologii i usług dla górnictwa.

- Ta otwartość może, w mojej ocenie, przynieść wiele oddolnych inicjatyw, choćby poprawiających organizację pracy - będzie łatwiej dotrzeć z różnymi inicjatywami. Kiedyś sam doświadczałem takich, bardzo cennych, inicjatyw. Myślę, że ta bezpośredniość stworzy możliwość wczesnego reagowania na rodzące się konflikty, które są nieuniknione w tak dużej spółce

– mówi Marian Kostempski, b. prezes Kopexu.

Z inicjatywy prezes Barbary Piontek rozpoczęto prace nad utworzeniem specjalnego stałego czatu do kontaktów członków zarządu z załogą, uruchomiono adres e-mail, a prezesi zadeklarowali wyznaczenie w swoich terminarzach stałych tzw. „dni otwartych drzwi” dla strony społecznej i wszystkich pracowników JSW.

- JSW chce być silną, polską marką dbającą o bezpieczeństwo pracowników, wysoką jakość pracy, doceniającą zaplecze kadrowe oraz wartość, hart ducha i energię do działania, jaką mają pracownicy JSW

– podkreśla prezes Piontek.

Nie zawsze wielkie słowa idą w parze z wielkimi czynami. W tym przypadku najwyraźniej idą.

…na temat

Pisząc o ważności rozmawiania trzeba dodać, że otwarta na dialog formuła zarządzania związana jest również z pewnymi problemami.

- Jedynym trudnym obszarem negocjacji obydwu stron może być wypracowanie konsensusu przy budowaniu porozumień płacowych czy pozapłacowych

– mówi były szef Kopexu.

Z drugiej strony nie sposób „wylewać dziecka z kąpielą” i odrzucić dialog w imię trudności, które mogą z niego wynikać. Jastrzębska Spółka Węgla z pewnością nie wylewa. Niestety, nastawienie na prawdziwy dialog z załogą i rzeczywiste słuchanie ich postulatów to rozwiązanie tak samo dobre co niezbyt częste.

Na świecie działa parę takich rozwiązań, gdzie załoga współuczestnicy bardzo głęboko w zarządzaniu spółką. Może się to uda zarządowi, czego im bardzo życzę. W Polsce nie spotkałem się z tym, ale w innych krajach – tak

– dodaje Marian Kostempski.

Nie tylko dialog

O ile dialog jest bardzo ważny, to oczywiście nie samą rozmową żyje człowiek. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej postanowił przedłużyć gwarancje pracy o 10 lat, a także podjął decyzję o podwyżkach o 3,4% od lipca 2021 roku. O kolejnych planach dotyczących polityki płacowej władze JSW mają rozmawiać z organizacjami związkowymi. Jak zapewnia zarząd, wypłaty i miejsca pracy są bezpieczne mimo wprowadzonego w spółce programu oszczędnościowego.

W dziennikarstwie mówi się, że bardzo ważny jest początek i koniec każdego materiału. Koniec to coś, z czym zostawia się odbiorcę, ale początek decyduje o tym, czy widz, słuchacz lub czytelnik zostanie z nami i dotrwa do końca. Początek więc musi być atrakcyjny i ciekawy. Nowa prezes i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaczęli swoją kadencję jak dobry warsztatowo materiał dziennikarski. Trochę inaczej niż w mediach, jeśli ciąg dalszy będzie taki sam, jak początek, to mało kto będzie chciał, żeby to się skończyło.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.9µg/m3 PM2.5: 6.0µg/m3