Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Jarosław Gowin przewiduje spadek PKB

Wiadomości
fot. MRPiT
Skala recesji w Polsce jest niższa niż przeciętnie w krajach UE; szacujemy, że w 2020 r. będzie to 3-3,5 proc. - mówił w czwartek wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Dodał, że te relatywnie dobre na tle świata wyniki polskiej gospodarki są zasługą przede wszystkim przedsiębiorców.

"Polscy przedsiębiorcy bardzo skutecznie radzą sobie z pandemią - skala recesji w Polsce jest wyraźnie niższa niż przeciętnie w krajach UE" - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, który uczestniczył w czwartkowym e-spotkaniu w Krajowej Izbie Gospodarczej.

"Szacujemy, że to będzie między 3 a 3,5 proc. PKB" - powiedział PAP po zakończeniu wydarzenia w KIG minister Gowin. Zastrzegł, że szczegółowe dane przedstawi jutro GUS. Szef MRPiT przypomniał, że średnia unijna wynosi ok. 7,5 proc.

"Te relatywnie dobre na tle świata wyniki polskiej gospodarki są przede wszystkich zasługą przedsiębiorców, którzy np. bardzo skutecznie wchodzą w zerwane łańcuchy dostaw" - wskazał.

Dodał, że pandemia pokazała, iż zbyt długie łańcuchy dostaw, uzależnienie produkcji przemysłowej w Europie, m.in. leków, od komponentów produkowanych poza UE "rodzi poważne zagrożenia". "Stąd coraz większe przekonanie w krajach Unii o potrzebie lokalizacji produkcji przemysłowej w większym stopniu na terenie Europy" - powiedział.

Minister ocenił, że pod tym względem Polska jest w dobrym położeniu, bo "w znacznie większym stopniu niż państwa Europy Zachodniej stawialiśmy w ciągu ostatnich 30 lat na utrzymanie produkcji przemysłowej". (PAP)


Komentarze