Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Jak działa miasto? Nowy projekt organizacji pozarządowych realizowany w Bytomiu

W Bytomiu rozpoczyna się nowy projekt pod nazwą Jak działa miasto? Pomysłodawcami i realizatorami działania będą dwie bytomskie organizacje pozarządowe - Fundacja Inqubator Teatralny oraz Stowarzyszenie Manuffaktura, Projekt "Jak działa miasto?" będzie elementem działalności lokalu w Bytomiu - Centrum Organizacji Pozarządowych, prowadzonego przez te organizacje. Projekt realizowany jest ze wsparciem organizacyjnym Gminy Bytom.

Główne założenia projektu

Uczestnictwo w projekcie "Jak działa miasto?" pozwoli zrozumieć sposób funkcjonowania miasta, jego możliwości i ograniczenia, a także przybliży narzędzia kontroli i inicjatywy społecznej, które mieszkańcy i mieszkanki mają do dyspozycji.

Pierwszym etapem działania jest 60-cio godzinny kurs, podczas którego uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z podstawami funkcjonowania samorządu terytorialnego, spotkają się z politykami i polityczkami oraz aktywistami i aktywistkami miejskimi. Planowane zajęcia to połączenie podstawowej wiedzy teoretycznej z zajęciami praktycznymi i warsztatowymi, jak na przykład symulacja sesji rady miasta. Przewidzianych zostało około 15 spotkań dla stałej grupy uczestników i uczestniczek. Spotkania będą odbywać się w weekendy. Dodatkowe i szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.miasto.lokalwbytomiu.pl/.

Następnie uczestnicy i uczestniczki kursu, wspólnie ze specjalistami zajmującymi się rywalizacją, przygotują grę miejską, tworząc na podstawie zdobytej wiedzy scenariusz całej gry. 

Gra miejska Jak działa miasto? to doskonały sposób, by poprzez wspólną zabawę przybliżyć uczestniczkom i uczestnikom podstawowe informacje na temat zasad funkcjonowania ich miasta”

mówi Marcin Musialik z Fundacji Inqubator Teatralny.

Daty realizacji projektu

Pierwszy etap projektu, czyli cykl warsztatów, będzie odbywał się od 12 lutego do początku lipca tego roku. Nabór uczestników i uczestniczek zostanie uruchomiony w dniu 22 stycznia i potrwa do 7 lutego. By zgłosić się do projektu należy wypełnić formularz: https://tiny.pl/91zp3

W okresie wakacyjnym będziemy pracować nad produkcją gry miejskiej i jej promocją. Na przełomie sierpnia i września planujemy zagrać razem z bytomiankami i bytomianami w Jak działa miasto?”

dodaje Magdalena Koloch ze Stowarzyszenia Manuffaktura.

Skąd pomysł na projekt?

Zadawaliście sobie czasem pytania: Dlaczego jest tak mało koszy na śmieci? Kiedy wreszcie naprawią tę drogę? Gdzie ja mam zaparkować? Na co idą te wszystkie pieniądze? Z pewnością nie raz. Niska frekwencja w wyborach samorządowych, czy znikomy udział mieszkańców i mieszkanek w konsultacjach prowadzonych przez Urząd Miejski, są efektem niewielkiego zaangażowania społeczeństwa w politykę samorządową. Chęć poznania przejrzystych mechanizmów podejmowania decyzji i funkcjonowania miasta była inspiracją do pracy nad projektem Jak działa miasto?”

mówi Marcin Musialik, Fundacja Inqubator Teatralny.

Tego typu pytania padają w naszych rozmowach bardzo często, jednak rzadko zadajemy sobie trud, by poszukać na nie odpowiedzi. Zaplanowaliśmy to działanie, by przekonać odbiorców i odbiorczynie projektu, że znacząca część istotnych w ich codziennym życiu decyzji podejmowana jest tu, w miejscu zamieszkania, a ich wpływ na te decyzje jest realny i ważny na każdym etapie - dodaje Jagoda Stuła z Fundacji Inqubator Teatralny.

Efektywne zarządzanie miastem oparte m.in. na zrównoważonym rozwoju czy społecznej partycypacji, to skomplikowany proces. Dlatego projekt ten jest doskonałą okazją do tego, by zobaczyć od kuchni, jak funkcjonuje miasto, zrozumieć samorządowe mechanizmy. Do udziału w tej inicjatywie zapraszam nie tylko młodzież, ale wszystkich bytomian, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o zasadach zarządzania miastem - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Co po projekcie?

Planując działania w projekcie, chcieliśmy wykorzystać potencjał jaki dadzą zebrane podczas pracy warsztatowej materiały. Dlatego podczas pracy nad grą miejską przygotujemy alternatywny scenariusz gry, dostosowany dla potrzeb szkół. Przygotowana gra zostanie udostępniona placówkom edukacyjnym i będzie mogła być realizowana przez nauczycieli i nauczycielki podczas zajęć lekcyjnych”

Ewa Śliwoń, Stowarzyszenie Mauffaktura.

Realizatorem projektu jest lokal w Bytomiu, czyli Centrum Organizacji Pozarządowych, które prowadzą dwie bytomskie organizacje – Stowarzyszenie Manuffaktura i Fundacja Inqubator Teatralny.

Fundacja Inqubator Teatralny w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Manuffaktura pozyskała na realizację projektu Jak działa miasto? środki w wysokości 15 000 euro z Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.  Działanie wpisuje się w ideę lokalu w Bytomiu, którego głównym celem jest działanie na rzecz 3. sektora, jego aktywizacja i integracja oraz budowanie i umacnianie postaw obywatelskich mieszkanek i mieszkańców Bytomia.

Udział w projekcie jest darmowy.


Komentarze