Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

ITS działa w Chorzowie. Ruch będzie płynniejszy?

Od 1 grudnia ruszył Inteligentny System Zarządzania Ruchem. Kalibracja systemu potrwa jeszcze jakiś czas, gdyż system musi się „nauczyć miasta”. Jednak już teraz ułatwia życie kierowcom.

System działa na wszystkich skrzyżowaniach w mieście. Na bieżąco informuje kierowców o warunkach na drodze i utrudnieniach.

[CZYTAJ TAKŻE: Katowice: rusza akcja „Odłóż telefon i żyj"! Dwie nastolatki zginęły pod kołami tramwajów]

Powody do radości mają kierowcy i pasażerowie autobusów. Pojazdy komunikacji miejskiej mogą często spodziewać się „zielonej fali”. System jest tak skonstruowany, że gdy wykryje opóźnienie autobusu będzie je niwelować za pomocą sygnalizacji świetlnej.

Sytuację na drogach kierowcy będą mogli obserwować za pomocą tablic umieszczonych przy drogach oraz w przyszłości za pomocą mobilnej aplikacji. Ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Tablice rozstawiono na ulicach: Katowickiej, Batorego, Armii Krajowej, Kościuszki, 3 maja, Dąbrowskiego oraz Nomiarki.

Aby wszystko działało płynnie, kierowcy również muszą nauczyć się korzystania z systemu o czym informuje Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie

„Apelujemy również do kierowców, aby na skrzyżowaniach, na których ruch sterowany jest za pomocą sygnalizacji świetlnych – podjeżdżali pojazdami do linii warunkowego zatrzymania oraz po uzyskaniu sygnału zielonego ruszali nie zostawiając nieuzasadnionych odstępów między pojazdami. Bezpośrednio przed liniami warunkowego zatrzymania zlokalizowane są detektory (pętle indukcyjne),  które informują System o aktualnej sytuacji na danym wlocie skrzyżowania.”

Z tym u kierowców bywa różnie.

Celem wdrożenia systemu są: skrócenie czasu przejazdu przez miasto, mniejsza emisję spalin i hałasu oraz większe bezpieczeństwo ruchu.  Przekazywane na bieżąco ważne informacje dla uczestników ruchu drogowego poprawiają komfort i bezpieczeństwo poruszania się po mieście.   

Docelowo zamontowane mają być również tablice informujące o liczbie wolnych miejsc parkingowych w centrum miasta.


Komentarze