Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

IPN rozpoczął nabór chętnych do wzięcia udziału w konkursie "O wolności"

Wiadomości
Foto: IPN w Katowicach Facebook
Do końca lutego można przysyłać zgłoszenia do organizowanego przez katowicki IPN oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności Festiwalu Piosenki "O wolności". Komisja konkursowa wybierze najlepsze interpretacje utworów kojarzących się z walką z komunizmem i dążeniem do niepodległości.

W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego organizatorzy zachęcają uczestników piątego już festiwalu do wyboru piosenek z lat 80. W konkursie mogą brać udział osoby w wieku od 10 do 25 lat (w ramach dwóch osobnych kategorii wiekowych) – amatorzy i artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół muzycznych, ognisk artystycznych i harcerstwa.

Walkę z systemem komunistycznym toczono za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji

- przypominają przedstawiciele IPN.

Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności

 - dodali.

Już od pierwszego festiwalu - który odbył się w 2017 r. - biorą w nim udział uczestnicy z całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo, składa się z preeliminacji online oraz finału - występu na scenie przed komisją konkursową. Zadaniem uczestników festiwalu jest wykonanie jednego, wybranego przez siebie, utworu artysty z polskiej sceny muzycznej, którego treść inspirowana jest najnowszą historią Polski.

Podstawowym kryterium doboru powinno być przesłanie – wyrażone w piosence pragnienie wolności i niepodległości. Wybrane utwory mogą pochodzić zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, rockowych zespołów lat 80. XX w., jak też współczesnych artystów, którzy coraz częściej sięgają do ważnych dla niepodległości Polski wydarzeń z historii najnowszej. Gatunek muzyczny nie ma znaczenia

 - wyjaśniła Monika Kobylańska z oddziału IPN w Katowicach.

 

Pierwszy festiwal "O wolności", w 2017 r., odbył się w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiego prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego.

W związku z przypadającą w 2021 r. 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego organizatorzy V Festiwalu Piosenki "O wolności" zachęcają do wyboru utworu ze sceny muzycznej lat 80. XX w. Zgłoszenia uczestników będą przyjmowane do 28 lutego. 15 marca zostanie ogłoszona lista wykonawców zakwalifikowanych do finału. Przesłuchania finałowe zaplanowano na kwiecień na Scenie w Malarni.

Jak zastrzegają organizatorzy, w przypadku ograniczeń związanych epidemią termin festiwalu może zostać przesunięty. Niewykluczone też, że nie będzie możliwości - ze względu na ograniczenia sanitarne - zorganizowania przesłuchania finałowego, i wydarzenie zostanie zawieszone bądź odwołane. Nad przebiegiem konkursu oraz wyłonieniem laureatów czuwa komisja konkursowa, złożona z pięciu osób. Skład komisji zostanie podany do końca lutego.


Komentarze