Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Internetowe "Lekcje Pamięci" przybliżą historię strajku i pacyfikacji kopalni Wujek

foto: facebook.com/SCWiS
Działające w Katowicach Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, kultywujące pamięć o ofiarach pacyfikacji kopalni Wujek oraz historii opozycji demokratycznej, przygotowało adresowany do szkół cykl warsztatowy "Lekcje Pamięci" poświęcony tragicznym wydarzeniom sprzed blisko 40 lat.

Za pomocą dostępnych multimediów i materiałów edukacyjnych podzielimy się z młodzieżą naszą wiedzą o pacyfikacji kopalni Wujek i znaczeniu wydarzeń stanu wojennego dla współczesności – historia bowiem powinna być nauczycielką życia

wskazują inicjatorzy przedsięwzięcia, adresowanego głównie do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

Działalność edukacyjna jest jednym z zadań Śląskiego Centrum Wolności Solidarności, prowadzącego muzeum przy katowickiej kopalni Wujek. Po wybuchu epidemii koronawirusa, Centrum dostosowało swoją ofertę do potrzeb, organizując lekcje i warsztaty online dla uczniów z całej Polski. Tylko w kwietniu tego roku z takich lekcji, poświęconych różnym zagadnieniom dotyczącym działań opozycji w okresie PRL, było 81. Wzięło w nich udział niespełna 1,7 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich.

Również nowy projekt "Lekcji Pamięci", przybliżający historię pacyfikacji strajku w kopalni Wujek oraz biografie dziewięciu górników, którzy zginęli od milicyjnych kul, z powodu pandemii oraz trwającej rozbudowy Centrum będzie prowadzony przede wszystkim online. Zajęcia mogą być jednak realizowane także stacjonarnie w placówkach oświatowych i instytucjach kultury na podstawie indywidualnych uzgodnień, uwzględniających aktualną sytuacją epidemiczną.

Pomysłodawcy projektu, przygotowanego w roku 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni, chcą, by wiedza o wydarzeniach z 16 grudnia 1981 r. w Katowicach była jednym z podstawowych elementów kształtowania obywatelskiej pełnoletniości i tożsamości.

Warsztaty mogą być realizowane zarówno w ramach lekcji historii, jak i wiedzy o społeczeństwie czy edukacji regionalnej. Zadaniem nauczyciela jest utworzenie spotkania i przesłanie odpowiedniego linku logowania lub numeru ID do uczniów oraz prowadzącego zajęcia pracownika Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Nauczyciel powinien też być obecny podczas zajęć i dbać o zachowanie porządku w czasie trwającej do godziny internetowej lekcji. Bezpłatne zajęcia będą prowadzone w dni powszednie do 24 czerwca.

Będące obecnie w trakcie rozbudowy Śląskie Centrum Wolności i Solidarności mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek. Przylega do niego rampa, z której członkowie plutonu specjalnego ZOMO 16 grudnia 1981 roku strzelali do strajkujących górników. Przedmiotem działalności Centrum jest zachowywanie i upowszechnianie wiedzy o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, działalności ruchów opozycyjnych w okresie do 1989 r. i wydarzeniach związanych z pacyfikacją strajków na obszarze obecnego woj. śląskiego oraz o utworzeniu i działalności NSZZ Solidarność.

Przykopalniane muzeum powstało w 2008 r. Przed rozbudową składało się z trzech sal wystawowych, w których ukazana była m.in. historia kopalni z makietą odwzorowującą teren kopalni oraz przebieg działań sił milicyjno-wojskowych podczas pacyfikacji zakładu. Po muzeum od lat oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku.

Po przebudowie, Centrum znacząco powiększy się, udostępniając dwa kolejne poziomy. Ekspozycja będzie mieściła się nie tylko – jak dotąd – na parterze, ale też na poddaszu, które zostanie podniesione oraz w podziemiach. Wystawa będzie prezentowała historię PRL-u - przede wszystkim działalność opozycji demokratycznej, m.in. powstanie NSZZ Solidarność, wizyty Jana Pawła II, strajki, stan wojenny, pacyfikację Wujka i jej efekty oraz przebieg sądowych procesów, w których sądzeni byli sprawcy tej zbrodni. W styczniu br. podpisano umowę z wykonawcą nowej wystawy głównej Centrum. Przetarg wygrała firma Adventure Ekspozycje.

 

Źródło: PAP


Komentarze