Industriada 2020 w Muzeum Śląskim

Industriada 2020

Redakcja

17 września, 2020

Tegoroczna Industriada odbędzie się już 26 września. Motyw natury rozumianej z jednej strony jako wykorzystywane w przemyśle surowce naturalne (węgiel, metale, minerały), a z drugiej jako świat roślin żyjących w otoczeniu przemysłowym i postprzemysłowym będzie przewijał się w tematyce oprowadzań, warsztatów i innych atrakcji Industriady w Muzeum Śląskim.

W programie znajdzie się też zwiedzanie wystaw w zrewitalizowanych dziewiętnastowiecznych budynkach stolarni i magazynu odzieżowego, możliwość obejrzenia zabytkowej maszyny parowej w maszynowni szybu Bartosz oraz oglądanie panoramy z dawnej wieży wyciągowej szybu Warszawa II.

Szczegóły programu

    • Oprowadzanie tematyczne szlakiem przyrody
dla dorosłych / 16.00, 17.30 / zbiórka przed budynkiem administracyjnym / obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 32 21 30 861 

W trakcie spaceru będzie można dowiedzieć się więcej o założeniach parkowych tradycyjnie lokowanych przy kopalniach oraz o zmianach szaty roślinnej towarzyszących rewitalizacji terenów poprzemysłowych.
Prowadzenie: Barbara Ziemer – absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się badaniem roślinności terenów poprzemysłowych. Edukatorka w Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

    • Botanika miejska
warsztaty dla dzieci i rodzin / 15.00–19.00 / punkt startowy – skwer przy wejściu do holu centralnego

Wieloelementowe warsztaty, w trakcie których uczestnicy losują kolejne zadania, spotykają się z zastaną przestrzenią, analizując ją i przetwarzając za pomocą działań ruchowych, twórczych i różnorodnych technik (kolaż na papierze, rysunek, instalacja, własnoręcznie wykonana mapa i notes).
Prowadzenie: KOBALT migrating platform

    • Spacer węglową aleją
pokazy naukowe / 11.00–19.00 / budynek stolarni  

Ten spacer to droga od najczystszego paliwa OZE – drewna, biomasy zielnej, pelletów drzewnych – do czarnego jak smoła węgla. Na ekspozycji zobaczymy, jak płynnie można przejść od biopaliw do paliwa stałego, czyli węgla kamiennego, z którego produkowany jest koks. Zauważymy też, że na końcu tej drogi pojawiają się produkty powstałe z paliw stałych, bez których rozwój cywilizacji okazałby się niemożliwy. Będziemy mogli zobaczyć świat zamknięty w litej skale i dowiemy się, z czego powstały paliwa stałe, które natura daje nam w darze.
Prowadzenie: dr hab. Iwona Jelonek, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych

    • Minerały w życiu człowieka
pokazy naukowe / 11.00–19.00 / dla wszystkich / budynek stolarni  

Podczas warsztatów na stoisku pokazowym uczestnicy wydobędą minerały zakopane w piasku. Studenci z koła naukowego pomogą w ich rozpoznaniu oraz omówią podstawowe cechy pomagające w identyfikacji. Zwiedzający za pomocą lupy binokularnej będą mogli oglądać w dużym powiększeniu okazy różnych minerałów, poznają ich barwny mikroświat. Atrakcją będzie wystawa minerałów, która przedstawi ich wykorzystanie w życiu człowieka.
Prowadzenie: Kamil Linnert, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Koło Naukowe Mineralogów Heliodor

    • Metaliczne sztuczki magiczne
pokazy naukowe / dla wszystkich / 11.00–19.00 / budynek stolarni 

Metal to nie tylko stal, a na pokazie zademonstrowanych zostanie kilka sztuczek prezentujących niezwykłe właściwości różnych metali. Będzie można własnoręcznie zrobić z metalu ciecz, a także przekonać się, że niektóre metale mają dobrą pamięć. Ponadto każdy będzie mógł zabawić się w artystę odlewnika i własnymi rękoma uformować kształt, z którego wykonamy metalowy element.
Prowadzenie: mgr inż. Damian Migas, Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii

    • Ogrody społeczne – idea i praktyka 
spotkanie / dla wszystkich / 10.30, 14.00 / ogród społeczny w Muzeum Śląskim 

Własna rabatka kwiatowa na terenie muzeum? A może grządka z aromatycznymi ziołami w sercu miasta? Wszystkich, którzy uważają te pomysły za interesujące, zapraszamy na dwa spotkania, które przybliżą samą koncepcję takich ogrodów, a także podpowiedzą, jak założyć własny.
Prowadzenie: Iwona Skolik

    • Warsztaty plastyczne – rysujemy i malujemy z natury
zajęcia dla dzieci i rodzin / 11.00–18.00 / skwer Fajrant / prowadzenie: Monika Czernik-Czublun

    • Zwiedzanie poprzemysłowej części Muzeum Śląskiego – maszyna wyciągowa szybu Bartosz 
dla wszystkich / 10.00–20.00 / budynek maszyny wyciągowej szybu Bartosz 

    • Oglądanie panoramy miasta z wieży widokowej
dla wszystkich / 10.00–20.00 / wjazd co 10 minut / w razie niepogody wieża może zostać zamknięta / ostatni wjazd: 19.40

    • Programowanie lalki. Ali Bunsch w kolekcji Centrum Scenografii Polskiej
wystawa / dla wszystkich / 10.00–20.00 / budynek Centrum Scenografii Polskiej 

    • Oprowadzanie tematyczne po terenie zewnętrznym muzeum i parku Boguckim – szlakiem przyrody 

    • Warsztaty dla dzieci i rodzin

    • Koncert. Antonio Vivaldi - Cztery pory roku op. 8 nr 1-4
dla wszystkich / 17.00 / wstęp: 10 zł / budynek Łaźni

Bilet industriadowy – 1 zł (nie upoważnia do zwiedzania budynku głównego). W tym dniu w godz. 10.00–20.00 obowiązuje 50% rabatu na bilety na wystawy zlokalizowane w budynku głównym.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach - instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.1µg/m3 PM2.5: 1.0µg/m3