Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

III edycja wojewódzkiego budżetu obywatelskiego będzie bardziej ekologiczna

Działania o charakterze ekologicznym mają być szczególnie promowane w trzeciej edycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego, do którego mieszkańcy wkrótce będą mogli zgłaszać projekty. Do 25 lutego br. trwają konsultacje nowych założeń przedsięwzięcia.

Z informacji na stronach bo.slaskie.pl wynika, że zmiana formuły wojewódzkiego budżetu obywatelskiego wynika z rosnącego zainteresowania ekologicznym trybem życia i proekologicznymi postawami wpływającymi na poprawę jakości środowiska.

Główną zmianą w konstrukcji budżetu ma być podział dostępnych w nim pieniędzy na dwie równe pule: ekologiczną, obejmującą całość województwa, i podregionalną, obejmującą – tak jak w poprzednich dwóch edycjach – grupy powiatów.

Zadania zgłaszane do puli eko będą musiały spełniać łącznie warunki: mieć dominujący charakter ekologiczny, wpływać na poprawę środowiska naturalnego i służyć rozwojowi całego regionu. W puli regio bez zmian pozostanie podział oraz liczba grup powiatów. Mieszkańcy będą mogli nadal zgłaszać w niej zadania o różnym charakterze, mieszczące się w granicach zadań własnych województwa.

Trwają konsultacje społeczne tych założeń. Uwagi można zgłaszać do 25 lutego br. na dostępnym na stronach bo.slaskie.pl formularzu – w formie tradycyjnej lub elektronicznej. W informacji o konsultacjach nie podano jego tegorocznej łącznej puli.

W ubiegłorocznej edycji, której zadania będą realizowane w tym roku, pula wynosiła 10 mln zł. Pod koniec września 2020 r. zarząd regionu zatwierdził do realizacji 40 projektów z tej edycji – o łącznej wartości ponad 9 mln zł.

Wśród wybranych do realizacji projektów są: budowa dwóch tężni solankowych, zakupy samochodu szpitalnego do przewozu pacjentów, karetki pogotowia i traktora ogrodowego, zajęcia z samoobrony, siatkarskie mistrzostwa powiatów i warsztaty z robotyki. Ich łączna wartość to ponad 9 mln zł.

Głosowanie w II edycji regionalnego budżetu obywatelskiego trwało od 9 do 23 września br. Głosowanie na jeden z 90 dopuszczonych projektów (na 150 wniosków) odbywało się wyłącznie elektronicznie.

Śląski budżet obywatelski w swych dwóch pierwszych edycjach był podzielony na dwie pule. Pierwsza, w wysokości 2,5 mln zł, była przeznaczona na zadania wojewódzkie, służące całemu regionowi. Druga, w wysokości 7,5 mln zł, była rozdysponowywana na zadania podregionalne. W tym celu województwo podzielono na 7 podregionów (projekt musiał obejmować co najmniej dwa powiaty).

Pula wojewódzka finansuje w tym roku cztery projekty: budowa wolier w śląskim zoo dla chronionych ptaków (za 389 tys. zł), projekty "Śląskie kocha siatkówkę" i "Książki online dla każdego" (odpowiednio 675 tys. zł i 1,17 mln zł), a także bezpłatne zwiedzanie tarnogórskich obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO (za ponad 202 tys. zł).

Niektóre projekty wybrane w podregionach to: budowa tężni w Bystrej (500 tys. zł), zakup samochodu do przewozu pacjentów szpitala w Jaworzu (240 tys. zł), doposażenie w sprzęt szpitala w Orzeszu (229 tys. zł), rewitalizacja parku szpitala psychiatrycznego w Toszku wraz z budową tężni (161 tys. zł) czy zakup karetki dla stacji pogotowia w Jaworznie (1 mln zł).

I Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego wsparł realizację w ub. roku 43 przedsięwzięć. Wybierać można było spośród 85 dopuszczonych projektów. W głosowaniu elektronicznym oddano wówczas 23 683 ważne głosy. W ub. roku – 20 719.(PAP)


Komentarze