Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Ibuprofen czy paracetamol: co wybrać?

<img src="http://silesia24.pl/files/user_upload/ibuprofenczyparacetamol.jpeg" alt="ibuprofen czy paracetamol" width="500">
ibuprofen czy paracetamol
Paracetamol i ibuprofen to najczęściej stosowane przeciwbólowe i przeciwgorączkowe środki. Czym się od siebie różnią i kiedy lepiej wybrać konkretny z nich? Które rozwiązanie jest lepsze dla dzieci, a które dla dorosłych?

Paracetamol i ibuprofen: czym się różnią, co je łączy?

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, których mechanizm działania w ludzkim organizmie różni się od tego, który wykazuje paracetamol. Ibuprofen ma również działanie przeciwzapalne, co daje mu przewagę nad paracetamolem. Jednocześnie jednak to ibuprofen jest częściej powodem nietolerancji pokarmowych, zgagi i nudności, a także zawrotów głowy. Paracetamol znacznie rzadziej daje skutki uboczne. Z tego też względu ibuprofen posiada znacznie dłuższą listę przeciwwskazań do stosowania. 

Oba środki  wykazują podobny czas działania. Jeśli chodzi o właściwości przeciwbólowe jest to 4-6 godzin, a przeciwgorączkowe 6-8. 

Co lepiej wybrać: ibuprofen czy paracetamol?

Generalnie ibuprofen i paracetamol przy krótkotrwałym stosowaniu wykazują zbliżone działanie i u większości osób nie powodują skutków ubocznych. Jednak zazwyczaj lekarze zalecają, aby dzieci do 3-ego miesiąca życia miały podawany wyłącznie paracetamol. U wszystkich osób, u których nie zdiagnozowano przeciwwskazań, ale występuje choroba ze stanem zapalnym, lepszym wyborem będzie ibuprofen. W przypadku zachorowań na ospę, a także przy aktywnej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy wskazane jest sięganie po paracetamol. Jest to także jedyny środek, który mogą stosować kobiety w ciąży (tabletki z ibuprofenem w tym czasie są absolutnie zakazane). Jednak już w okresie laktacji młoda matka może leczyć się oboma preparatami. 

Gdy termometr uparcie wskazuje 38 stopni lub więcej, wskazane jest podawanie paracetamolu i ibuprofenu naprzemiennie w odstępach 4 godzin. To rozwiązanie zalecane jest również pacjentom po poważnych operacjach w okresie rekonwalescencji celem uśmierzenia dolegliwości bólowych. Nie podejmujmy takiej decyzji jednak bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania leków przeciwbólowych

Warto wiedzieć, że paracetamol nie może być stosowany jeśli występują ciężkie zaburzenia pracy wątroby. Ibuprofen jak już wspomniano, ma właściwości drażniące żołądek, dlatego może powodować problemy zdrowotne przy chorobie wrzodowej. Na ibuprofen powinny uważać także osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi. Warto wiedzieć, czy u nas lub naszych bliskich występują konkretne przeciwwskazania do stosowania danego środka leczniczego i zapewnienie w domowej apteczce środków pierwszej pomocy odpowiednich dla potrzeb wszystkich domowników. 

Leki przeciwbólowe dostępne są w formie tabletek, kapsułek, a także syropów. Ta ostatnia forma jest najlepszą do podawania małym dzieciom, które nie mogą jeszcze przełykać tabletek. Syrop pozwala także na odmierzenie odpowiedniej do wagi i wieku dziecka ilości leku. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leków przeciwbólowych, koniecznie zasięgnijmy opinii lekarza lub farmaceuty.