Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

I Modelarski Rajd Wisły za nami!

Skocz w Beskidy
foto: Machała Michał (RallycarsRC)
Śląska Liga Rajdowa RC zawitała w niedzielę 13 czerwca do Wisły, aby rywalizować w legendarnej imprezie – Rajdzie Wisły. Tym razem jednak w dziesięciokrotnie mniejszym, bo modelarskim wydaniu. Na starcie pojawiło się 46 zawodników, co stanowi absolutny rekord Śląskiej Ligi Rajdowej RC. Tak bogata frekwencja odbiła się na zaciętej rywalizacji w całym przekroju stawki. Do startu przystąpiło 12 juniorów, jak również 6 zawodników startujących modelami napędzanymi tylko na jedną oś.

Rywalizacja modeli 2WD przebiegała pod dyktando Jakuba Fojcika jadącego Suzuki Swift Sport. Po objęciu prowadzenia w swojej kategorii na trzecim odcinku specjalnym Jakub nie wypuścił szansy z rąk, zajął doskonałe siódme miejsce w klasyfikacji generalnej i o ponad 20 sekund wyprzedził Jarka Mostowika w czerwonej Maździe 2 w barwach zespołu Scuderia Beboki. Na najniższy stopień podium kategorii „osiek” wskoczył Dawid Grabowski jadący Alfą Romeo Giulietta.

W kategorii Junior wystartowało 9 panów i 3 panie. Tym razem w przeważającej większości to panowie musieli uznać wyższość dziewczyn. Na drugim i trzecim miejscu rajd ukończyły Majka Kęsek i Ania Bucka jadące kolejno Lancią Deltą Integrale i Mitsubishi Lancer EVO X. Na najwyższym stopniu podium stanął Jaś Mostowik w Peugeocie 306 Maxi, który wygrał wszystkie odcinki specjalne w kategorii Junior i ze zdecydowaną przewagą na mecie mógł cieszyć się z kolejnego zwycięstwa pośród najmłodszych startujących.

Główna kategoria rywalizacji obfitowała w wiele zaciętych pojedynków i jak zwykle – rywalizacja na najwyższym możliwym poziomie pochłonęła wszystkich zawodników, którzy dzięki znaczącej frekwencji nie mogli narzekać na brak konkurencji o każde miejsce. Najmniejsza różnica? 264 tysięczne sekundy dzielące ósme i dziewiąte miejsce po 8 odcinkach specjalnych!

Rajd rozpoczął się pod dyktando zwycięzcy poprzedniej rundy ŚLR – Piotrka Buckiego z zespołu APR Rally Team. Prowadzenie Piotra nie trwało jednak długo, gdyż na trzecim odcinku specjalnym na prowadzeniu pojawiła się czarno-złota Toyota Yaris WRC z Patrykiem Kuźmą z zespołu RallycarsRC „za kierownicą”. Patrykowi udało się zbudować komfortową 12-sekundową przewagę, lecz Rajd Wisły okazał się być równie nieprzewidywalny w skali 1:10, co w skali 1:1. Awaria kabli zasilających silnik na siódmym odcinku zmusiła Patryka do nieplanowanego serwisu i poskutkowała spadkiem na drugie miejsce, ze stratą niemożliwą do odrobienia. Trzecie miejsce padło łupem kolejnej złoto-białej Toyoty Yaris WRC zespołu RallycarsRC – Michała Machały, mistrza ŚLR sezonu 2020, który nie był w stanie zbliżyć się do piekielnie szybkiej pierwszej dwójki rajdu.

Zwycięstwo w rajdzie, jak i w dodatkowo punktowanym ostatnim odcinku specjalnym, wywalczył Piotrek Bucki z APR Rally Team jadący Fordem Escortem WRC. To już drugi rajd w tym sezonie, po Rajdzie Polski w Stanisławiu Dolnym, z którego drugi wicemistrz sezonu 2020 wyjeżdża z kompletem punktów!

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom rajdu – szczególnie debiutantom i osobom wracającym do rywalizacji po kilku latach. Liczymy na to, że dłużej zagoszczą w ramach ŚLR i życzymy im samych sukcesów. Jednocześnie zapraszamy do śledzenia rywalizacji małych odcinków na fanpage facebook.com/slrrc
 


Komentarze