Hala hermetyczna w MPGK Katowicach. Zbliża się koniec prac

Wentylatorownia
Kastelik

Szymon Kastelik

23 grudnia 2021

Na terenie zakładu MPGK w Katowicach przy ul. Milowickiej powstaje hermetyczna hala. Jak informuje miasto, inwestycja przeszła pierwsze kontrole. Ma ona zlikwidować fetor, który dokucza okolicznym mieszkańcom od kilku lat.

W ostatnich latach w MPGK Katowice uruchomiono nową linię przetworzenia odpadów na kompost. Niestety z tego powodu nad Katowicami i Sosnowcem, a także Czeladzią rozprzestrzenia się nieprzyjemny i przenikliwy zapach. Mimo zakupu specjalnych armatek i koców, problem nie został rozwiązany. Dlatego włodarze obu miast zadecydowali o zainicjowaniu budowy specjalnej hali, o czym poinformowali 27 sierpnia 2019 roku.

 

Podjęto decyzję o budowie hali, która zhermetyzuje cały proces (...) Chcemy, aby w przyszłym roku rozpoczęto pracę”

mówił dwa lata temu Marcin Krupa, prezydent katowic

Zapowiedzieli, że po wybudowaniu hali ma zniknąć nieprzyjemny zapach, który męczy mieszkańców Katowic i Sosnowca. Prace ruszyły rok temu. Za budowę hermetycznej hali oraz żelbetonowych pomieszczeń na odpady odpowiedzialna jest spółka AK Nova z Poznania. Koszt  inwestycji to 17 083 470 zł, a zakończenie prac przewidziano na koniec 2021 roku.

Jednak część mieszkańców Katowic, Sosnowca czy Czeladzi traci cierpliwość. Stowarzyszenie Miasto bez smrodu zorganizowało w październiku protest na drodze dojazdowej do budowanej hali.

W związku z brakiem skuteczności działań zarówno zarządu MPGK Katowice jak również Urzędników Miasta Katowice, zostało powołane, stworzone oraz zarejestrowane stowarzyszenie o nazwie ?Stowarzyszenie Miasto Bez Smrodu?, które w imieniu nas wszystkich, czyli mieszkańców Katowic, Sosnowca, Czeladzi oraz Siemianowic Śląskich wystąpi przeciwko miastu Katowice oraz MPGK Katowice celem całkowitego zamknięcia zakładu MPGK. Cel Stowarzyszenia jest jasny. Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy dotkniętych tym problemem okolic, mogli w końcu żyć normalnie, bez smrodu, w spokoju. Chcemy, aby każdy obywatel mógł w końcu odetchnąć, nie martwić się, że znowu będzie śmierdzieć, aby w końcu, każdy z nas był w stanie cieszyć się miejscem, w którym mieszka - informuje stowarzyszenie. 

Musimy pokazać, że mamy dość czekania w nieskończoność. Nie zgadzamy się na budowę spalarni w tej okolicy. Nie godzimy się na takie życie, nie godzimy się na życie w smrodzie. Ten zakład należy zamknąć - dodają organizatorzy protestu.

Zbliża się koniec 2021 roku. Czy hala już powstała?

Do tej pory halę hermetyczną odwiedziły służby Straży Pożarnej oraz Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Obecnie trwają procedury kontrolne prowadzone przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który jest odpowiedzialny za wydanie stosownych pozwoleń na użytkowanie obiektu przez MPGK Katowice. Uzyskanie tego pozwolenia będzie jednocześnie zakończeniem inwestycji budowy hali hermetycznej. Ostatnim etapem na drodze do uruchomienia tej części zakładu będzie uzyskanie tzw. pozwolenia zintegrowanego, wydawanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, do którego złożono już odpowiedni wniosek - informuje UM Katowice.

Pozwolenie zintegrowane jest niezbędne do tego, aby po okresie prób można było w pełni korzystać z możliwości nowej części zakładu – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.  - Mamy nadzieję, że uzyskiwanie odpowiednich zgód przebiegnie sprawnie i w jak najkrótszym czasie – dodaje.

Listopad był okresem finalnych prac przeprowadzonych na terenie zakładu MPGK przy ul. Milowickiej. W tym czasie wykonano ostatnie prace betonowe, w tym wylanie posadzki bioreaktorów oraz posadzki zewnętrznej, umiejscowionej wzdłuż systemów oczyszczających ścieki i powietrze. Wykonano również montaż ostatnich obróbek blacharskich w hali łącznikowej. W minionym miesiącu zakończono też instalację systemu wentylacyjnego, odpowiedzialnego za napowietrzanie bioreaktorów, jak i pobieranie powietrza z hali łącznikowej. Dodatkowo podłączone zostały podczyszczalnia ścieków, płuczki wodne, emitory oraz pompownie dla poszczególnych strumieni ścieków - dodaje miasto.

 

Obecnie rozpoczynamy programowanie aparatur kontrolno-pomiarowych w poszczególnych elementach systemu wraz z jednostką centralną, która steruje całym procesem. Kalibracja poszczególnych komponentów, jak na przykład scrubbery czy podczyszczalnia ścieków, nastąpi już na tzw. „żywym organizmie” w trakcie prób eksploatacyjnych prowadzonych pod pełnym obciążeniem – mówi Tadeusz Duda, Dyrektor Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w MPGK Katowice. Po uzyskaniu wszystkich zgód, a także uruchomieniu aparatur w hali będzie można powiedzieć, że inwestycja została w całości ukończona i oddana do użytkowania, najprawdopodobniej będzie to z początkiem wiosny.

Budowa hali, której koszt wyniósł 17 mln zł, jest ostatnim etapem kompletnej hermetyzacji procesu stabilizacji odpadów biodegradowalnych. Technologia nowego obiektu będzie umożliwiała skoncentrowanie całego procesu biologicznego przetwarzania odpadów organicznych wytworzonych ze zmieszanych odpadów komunalnych w jednym szczelnym kompleksie, co nie tylko zminimalizuje ewentualne uciążliwości zapachowe, ale również poprawi efektywność procesu przetwarzania odpadów. Projekt nowego obiektu uwzględnił również układ podczyszczania odcieków technologicznych, co pozwoli ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do przyszłych procesów przeprowadzanych w zakładzie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3