Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Grupa JSW zamknęła półrocze stratą rzędu 973 mln zł

Wiadomości
973,8 mln zł straty netto odnotowała w pierwszym półroczu br. grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W porównywalnym okresie przed rokiem Grupa miała 547,5 mln zł zysku - wynika z danych JSW. Na inwestycje Grupa wydała 875,7 mln zł - o 6,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przychody Grupy spadły z blisko 4,7 mld zł w pierwszym półroczu 2019 r. do 3 mld 454 mln zł po sześciu miesiącach tego roku. Spadek przychodów jest efektem kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, która spowodowała zmniejszenie popytu na węgiel i koks oraz wpłynęła na spadek cen tych surowców.

Według opublikowanych w czwartek informacji JSW, koszty poniesione na walkę z pandemią SARS-CoV-2 wyniosły 72,7 mln zł, z czego 65,8 mln zł to koszty pracy. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej od początku epidemii do czwartku koronawirusem zaraziło się łącznie 4113 osób, a wyzdrowiało 4028 (97,9 proc.). W kwarantannie nadal jest 47 pracowników.

"W drugim kwartale br., w konsekwencji pandemii, wolumen produkcji był niższy o 1 mln 46 tys. ton w stosunku do pierwotnych planów produkcyjnych, natomiast roboty korytarzowe były niższe o 6 tys. 1,5 metrów bieżących" - podała JSW.

W pierwszym półroczu br. kopalnie spółki wyprodukowały 6,7 mln ton węgla, ok. 300 tys. mniej (spadek o 4,3 proc.) niż w porównywalnym okresie przed rokiem. W strukturze produkcji 5,3 mln ton (79 proc.) stanowił węgiel koksowy, a 1,4 mln ton - węgiel energetyczny.

Należące do Grupy JSW koksownie wytworzyły w pierwszym półroczu br. 1,6 mln ton koksu, ok. 100 tys. ton mniej niż rok wcześniej (spadek o blisko 6 proc.).

Średnia cena węgla koksowego spadła w pierwszym półroczu (wobec półrocza 2019) o 30,4 proc. (do 487,78 zł za tonę), a średnia cena koksu - o 31 proc., do 792,98 zł za tonę. W końcu czerwca br. JSW miała na zwałach 2,17 mln ton zapasów węgla i blisko 350 tys. ton koksu.

Na wyniki finansowe JSW w pierwszym półroczu wpłynęły m.in. wyniki zakończonych w lipcu testów na utratę wartości bilansowej aktywów. Jak informowała spółka, testy wskazały utratę wartości bilansowej aktywów trwałych w segmencie węgiel rzędu 430,9 mln zł - dotyczy to będącej w budowie kopalni Jastrzębie-Bzie. Dokonanie odpisu pomniejszyło wynik operacyjny JSW i jej grupy kapitałowej.

Strata EBITDA Grupy JSW w pierwszym półroczu br. wyniosła 576,3 mln zł wobec 1,17 mld zł zysku rok wcześniej, a EBITDA bez zdarzeń jednorazowych wyniosła minus 67,5 mln zł wobec 1,326 mld zł zysku rok wcześniej. Strata EBITDA JSW w segmencie węglowym wyniosła w pierwszym półroczu 601,7 mln zł, a w segmencie koksowym Grupa miała 22,6 mln zł straty.(PAP)


Komentarze