Katowice
Białystok
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Olsztyn
Opole
Poznań
Rzeszów
Szczecin
Toruń
Warszawa
Wrocław
Zielona Góra
26 °C
AAA

Gratulacje dla dziennikarzy Wyborczej i innych śląskich redakcji

Wiadomości
Marcin Pietraszewski z katowickiej redakcji "Gazety Wyborczej" zwyciężył w regionalnym konkursie dziennikarskim Silesia Press, którego 14. edycję rozstrzygnięto w Katowicach. Jury nagrodziło go za cykl artykułów o działalności przestępczego gangu, wyrosłego w środowisku pseudokibiców.

Wśród wyróżnionych w dorocznym konkursie znalazł się dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Mateusz Babak, nagrodzony za "konsekwentne i profesjonalne dziennikarskie dokumentowanie procesu tworzenia i działania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii". Za "serce dla dziennikarzy" wyróżniono też słynnego kardiochirurga prof. Mariana Zembalę. Nagrodę specjalną otrzymał felietonista katowickiego radia eM ks. Piotr Brząkalik.

Nagrody w 14. edycji konkursu, który z czasem zyskał miano "Śląskich Pulitzerów", rozdano podczas środowej gali w Katowicach. Uzasadniając nagrodę dla Marcina Pietraszewskiego, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Marek Twaróg podkreślił, że nagrodzone materiały (nad którymi laureat pracował przeszło pół roku) to przykład trudnego i pracochłonnego dziennikarstwa śledczego.

Konkurs Silesia Press promuje dokonania dziennikarzy i ludzi mediów ze Śląska oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy. Laureatów konkursu wyłoniło jury złożone ze znanych dziennikarzy śląskich mediów. Jego pracami kierowała uznana reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody "Prix Italia", Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne - pierwsza to 4 tys. zł, a wartość kolejnych to 2 i 1 tys. zł.

Wśród laureatów trzech równorzędnych drugich nagród znaleźli się: Marcin Zasada - autor "dociekliwych, eleganckich w formie i bogatych w treści" porannych wywiadów w Radiu Piekary, publikowanych także w Dzienniku Zachodnim i internecie, Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice za reportaż radiowy, którego bohaterami są byli więźniowie "Polenlagrów" - mikroobozów koncentracyjnych stworzonych przez III Rzeszę w południowej Polsce, oraz Robert Socha z TVN za materiał poświęcony zmianie Prawa wodnego, która wyeliminowała z rynku śląskiego przedsiębiorcę.

Trzy równorzędne trzecie nagrody zdobyli: Wojciech Królikowski z TVP Katowice za materiał poświęcony górnikom, którzy przeżyli ubiegłoroczną katastrofę w kopalni Zofiówka, Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice za poświęcony wynalazcom i ich odkryciom cykl "Nasza w tym głowa" oraz Barbara Jendrzejczyk z TVP Katowice za reportaż "Sen o Nandze".

Jury wyróżniło także Ilonę Ptak z TVP Katowice za profesjonalne i pełne zaangażowania dziennikarstwo interwencyjne oraz Marię Zawałę z telewizji TVS za materiały poświęcone tematyce zdrowotnej. Za debiut wyróżniono współpracujące z Radiem Katowice Paulinę Pikiewicz i Weronikę Stencel ze internetowego Studenckiego Radia Uniwersytetu Jagiellońskiego Ujot FM, doceniając nowatorskość ich audycji i zabawę formą.

Na tegoroczny konkurs napłynęło około stu materiałów prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych. Tradycyjnie w konkursie nagradzane są bardzo różnorodne prace - zarówno pod względem podejmowanej tematyki, jak i formy. "Łączy je doskonały warsztat dziennikarski, profesjonalizm, jakość i rzetelność" - podsumowała inicjatorka konkursu, śląska dziennikarka Maria Trepińska. (PAP)

Foto: FB Marcin Pietraszewski


Komentarze