Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

Gratulacje dla dziennikarzy Wyborczej i innych śląskich redakcji

Wiadomości
Marcin Pietraszewski z katowickiej redakcji "Gazety Wyborczej" zwyciężył w regionalnym konkursie dziennikarskim Silesia Press, którego 14. edycję rozstrzygnięto w Katowicach. Jury nagrodziło go za cykl artykułów o działalności przestępczego gangu, wyrosłego w środowisku pseudokibiców.

Wśród wyróżnionych w dorocznym konkursie znalazł się dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Mateusz Babak, nagrodzony za "konsekwentne i profesjonalne dziennikarskie dokumentowanie procesu tworzenia i działania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii". Za "serce dla dziennikarzy" wyróżniono też słynnego kardiochirurga prof. Mariana Zembalę. Nagrodę specjalną otrzymał felietonista katowickiego radia eM ks. Piotr Brząkalik.

Nagrody w 14. edycji konkursu, który z czasem zyskał miano "Śląskich Pulitzerów", rozdano podczas środowej gali w Katowicach. Uzasadniając nagrodę dla Marcina Pietraszewskiego, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Marek Twaróg podkreślił, że nagrodzone materiały (nad którymi laureat pracował przeszło pół roku) to przykład trudnego i pracochłonnego dziennikarstwa śledczego.

Konkurs Silesia Press promuje dokonania dziennikarzy i ludzi mediów ze Śląska oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy. Laureatów konkursu wyłoniło jury złożone ze znanych dziennikarzy śląskich mediów. Jego pracami kierowała uznana reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody "Prix Italia", Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne - pierwsza to 4 tys. zł, a wartość kolejnych to 2 i 1 tys. zł.

Wśród laureatów trzech równorzędnych drugich nagród znaleźli się: Marcin Zasada - autor "dociekliwych, eleganckich w formie i bogatych w treści" porannych wywiadów w Radiu Piekary, publikowanych także w Dzienniku Zachodnim i internecie, Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice za reportaż radiowy, którego bohaterami są byli więźniowie "Polenlagrów" - mikroobozów koncentracyjnych stworzonych przez III Rzeszę w południowej Polsce, oraz Robert Socha z TVN za materiał poświęcony zmianie Prawa wodnego, która wyeliminowała z rynku śląskiego przedsiębiorcę.

Trzy równorzędne trzecie nagrody zdobyli: Wojciech Królikowski z TVP Katowice za materiał poświęcony górnikom, którzy przeżyli ubiegłoroczną katastrofę w kopalni Zofiówka, Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice za poświęcony wynalazcom i ich odkryciom cykl "Nasza w tym głowa" oraz Barbara Jendrzejczyk z TVP Katowice za reportaż "Sen o Nandze".

Jury wyróżniło także Ilonę Ptak z TVP Katowice za profesjonalne i pełne zaangażowania dziennikarstwo interwencyjne oraz Marię Zawałę z telewizji TVS za materiały poświęcone tematyce zdrowotnej. Za debiut wyróżniono współpracujące z Radiem Katowice Paulinę Pikiewicz i Weronikę Stencel ze internetowego Studenckiego Radia Uniwersytetu Jagiellońskiego Ujot FM, doceniając nowatorskość ich audycji i zabawę formą.

Na tegoroczny konkurs napłynęło około stu materiałów prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych. Tradycyjnie w konkursie nagradzane są bardzo różnorodne prace - zarówno pod względem podejmowanej tematyki, jak i formy. "Łączy je doskonały warsztat dziennikarski, profesjonalizm, jakość i rzetelność" - podsumowała inicjatorka konkursu, śląska dziennikarka Maria Trepińska. (PAP)

Foto: FB Marcin Pietraszewski


Komentarze