Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Górnicy zarobią mniej? Prezes PGG: Nie ma żadnej obniżki

Miasta
"Do tej pory zapłaciliśmy za tę pracę więcej: miliard 150 milionów do tej pory. Spółka porusza się w ramach wypracowanych pieniędzy. Wypracowane pieniądze, czyli mówiąc potocznie zarobione, były w głównej mierze wypłacane pracownikom" - komentuje sytuację finansową PGG prezes spółki Tomasz Rogala.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej był gościem środowej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. Skomentował aktualną sytuację finansową spółki oraz kulisy mediacji z stroną społeczną. Tomasz Rogala podkreślił, że spółka nie może spełnić żądań dot. podwyżek - Do tej pory zapłaciliśmy za tę pracę więcej: miliard 150 milionów do tej pory. Spółka porusza się w ramach wypracowanych pieniędzy, wypracowane pieniądze mówiąc potocznie zarobione i one były w głównej mierze wypłacane pracownikom. Od samego początku wiedzieliśmy przy tworzeniu PGG założenia są takie: możecie podzielić i przekazać to co zarobicie - komentuje Rogala na antenie Radia Piekary. 

CZYTAJ TAKŻE - Górnicy KWK Ruda żądają więcej pieniędzy

Marcin Zasada zapytał się prezesa PGG w takim razie, po co to całe zamieszanie z związkami, jeżeli spółka ma ograniczone możliwości w negocjacjach. Rogala odparł, że strona społeczna ma prawo do swoich żądań i gdy je wystosowują, to PGG musi podjąć rozmowy. Związki po mediacjach zarzucały PGG, że chce obniżyć pensje pracowników z powodu nierealnego poziomu wydobycia na ten rok. Prezes zaprzeczył - Nasze propozycje są oparte na liczbach, oparte na tym co spółka może wypracować (...) To nie prawda. Nie ma żadnej obniżki (…) na poziom wydobycia wpływają wszyscy. Nikt nie zabrania nam wydobyć i sprzedać więcej węgla. Tomasz Rogala poinformował, że PGG liczy na wydobycie na poziomie niespełna 30 milionów ton. Zaznaczył ponadto, że zwały węgla to nie wina spółki. PGG ma podpisane długoterminowe zobowiązania, które muszą zostać zrealizowane - głównie z branżą energetyczną. A to, czy druga strona ostatecznie odbiera zamówiony węgiel, to już inna kwestia. Rogala cieszy się, że udało się zahamować powiększanie zwałów. 

W rozmowie podjęto również temat zysku PGG w ubiegłym roku. Prezes Rogala stwierdził, że spółka nie może jeszcze opublikować wyników za 2019 rok, ale zysk na pewno będzie niższy niż w 2018 rok (wtedy wyniósł niecałe 500 milionów złotych).

 


Komentarze