Górnicy chcą strajku! Zakończyło się referendum w PGG

IMG 5760
Kastelik

Szymon Kastelik

13 stycznia, 2022

Prawie 100 procent głosujących w referendum strajkowym górników chce strajku w Polskiej Grupie Górniczej. Pojawiła się szansa na porozumienie po spotkaniu w Warszawie.

Zakończyło się referendum strajkowe w Polskiej Grupie Górniczej. Przez dwa dni górnicy głosowali za lub przeciw strajkowi. Referendum według przepisów jest ważne przy frekwencji minimum 50 procent i ten wynik udało się związkowcom uzyskać. 99 procent głosujących górników odpowiedziało "tak" dla strajku w PGG.

Zakończyło się referendum strajkowe w kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej. Blisko 99 proc. górników biorących udział w głosowaniu opowiedziało się z strajkiem. Przeciw było zaledwie 1,3 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła blisko 58 proc. - informuje śląska Solidarność. Związki domagają się wypłacenia pieniędzy za przepracowane dodatkowe dni od września do grudnia 2021 roku oraz podniesienie średniego wynagrodzenia w spółce do 8200 złotych brutto. 

Jednak do strajku nie musi dojść. W czwartek w Ministerstwie Aktywów Państwowych doszło do spotkania, na które zostali zaproszeni przedstawiciele związków zawodowych PGG. Jak informuje strona społeczna, porozumienie jest blisko i rozmowy będą kontynuowane w piątek, 14 stycznia w siedzibie spółki.

Z drugiej strony, sygnatariusze umowy społecznej dla górnictwa postawili Jackowi Sasinowi ultimatum. Żądają spotkania do 21 stycznia. W innym przypadku grożą strajkiem na wielką skalę.

Po ponad siedmiu miesiącach od daty jej podpisania z przykrością i zażenowaniem stwierdzamy, że ten kluczowy dla przyszłości mieszkańców Śląska dokument nie jest realizowany. Ponadto potwierdzone przez przedstawicieli spółek węglowych informacje o planowanych zmianach planów operacyjnych kopalń, które skutkować mają przyspieszeniem likwidacji sektora górniczego, odbieramy jako akt niespotykanej arogancji ze strony rządu wobec sygnatariuszy Umowy Społecznej, który obniża wiarygodność strony rządowej niemalże do zera i to w przededniu złożenia wniosku notyfikacyjnego do Komisji Europejskiej - czytamy w piśmie sygnatariuszy do wicepremiera.

Wzywamy stronę rządową do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów, które nie tylko doprowadzą do uzyskania gwarancji realizacji zapisów podpisanej w 2021 roku Umowy społecznej, ale też do jej nowelizacji - piszą dalej związkowcy. 

Sześciu liderów związków zawodowych ostrzegają, że niepodjęcie rozmów przez rząd do 21 stycznia br. - odbierzemy jako jednostronne złamanie Umowy Społecznej, co poskutkuje rozpoczęciem w woj. śląskim akcji protestacyjno-strajkowych o skali większej niż za czasów rządów koalicji PO-PSL - przestrzegają.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3