Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
21 °C
AAA

GOPR: Barierki przy szlakach chronią przyrodę i nie tylko

Skocz w Beskidy
GOPR apeluje do turystów, aby nie wychodzili poza znakowane szlaki. Barierki przy szlakach chronią bezcenną górską przyrodę i są oznaczeniem strefy bezpieczeństwa. Niestety, turyści często lekceważą te obostrzenia i dochodzi do poważnych wypadków – powiedział PAP prezes Grupy Podhalańskiej GOPR Paweł Konieczny.

„Niestety, regularnie dochodzi do sytuacji, kiedy turyści wychodzą poza wyznaczone szlaki i metalowe barierki odgradzające szlak lub platformy widokowe. W minioną niedzielę turysta, który wyszedł poza szlak w masywie Zamkowej Góry w Pieninach i skalnym zboczem zmierzał w kierunku szczytu, spadł ponad 100 metrów, doznając groźnych obrażeń. Konieczna była ewakuacja śmigłowcem” – powiedział PAP Konieczny.

Prezes Grupy Podhalańskiej GOPR ocenił, że samo dotarcie do poszkodowanego wymagało zaangażowania wielu ratowników i było skomplikowane. Z uwagi na trudny teren nie dało się tam wylądować śmigłowcem, dlatego trzeba było zastosować tak zwaną technikę długiej liny, czyli podebranie poszkodowanego na nosze zaczepione do liny wyciągarki śmigłowca.

W Pieninach bariery oddzielają szlak lub punkt widokowy od przepaści. Niestety, turyści często chcąc na przykład zrobić sobie zdjęcie lub spojrzeć w dół, ulegają wypadkom. Konieczny zwrócił uwagę, że wychodząc poza wyznaczone szlaki i strefy można wejść w rumosz skalny, który jest niestabilny i ciężko na nim utrzymać równowagę. Często w ten sposób dochodzi do wypadków, które kończą się nawet śmiertelnie.

Wychodzenie poza wyznaczone szlaki jest również bardzo niekorzystne dla przyrody. W Pieninach na przykład występuje wiele gatunków endemicznych, które można napotkać tylko na tym obszarze.(PAP)


Komentarze