Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Gliwice podpisały umowę z wykonawcą odcinka zachodniej obwodnicy

Wiadomości
Umowę z wykonawcą kolejnego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic podpisał miejscowy samorząd. Chodzi o liczącą blisko 2 km drogę, która połączy jeden z już istniejących fragmentów lokalnej obwodnicy – z obecnie budowanym.

Gliwice mają obwodnicę dla ruchu tranzytowego – w ciągu autostrad A4 i A1 oraz w znacznej części czteropasmowej drogi krajowej nr 88. Obwodnica o charakterze lokalnym, wewnątrz obwodnicy tranzytowej, ma być kolejnym elementem nowego układu komunikacyjnego miasta.

Na razie istnieje jej fragment zachodni - na odcinku od drogi nr 88 do ul. Sowińskiego. W ub. roku powstało też rondo na ul. Bojkowskiej - pierwszy element części południowej. Od początku tego roku trwa również budowa odcinka od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej.

Sfinalizowano przetarg na budowę kolejnego odcinka, od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego. Inwestycję za ok. 42 mln zł wykona konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach oraz Eurovia Polska. Wykonawca ma czas do 31 października 2021 r. Inwestycja będzie pierwszym z odcinków obwodnicy realizowanym w systemie „projektuj i buduj”.

Zadaniem wykonawcy będzie budowa liczącego blisko 2 km odcinka obwodnicy od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego. Powstanie tam droga z dwoma pasami ruchu, dostosowana do prędkości 60 km/h i nośności 115 kN/oś, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, a także drogi serwisowe i droga techniczna. Wzdłuż trasy pojawi się oświetlenie i stanie tablica zmiennej treści.

Od początku br. ten sam wykonawca buduje już odcinek od ul. Daszyńskiego do Rybnickiej. Zachodnia obwodnica Gliwic będzie w przyszłości częścią drogi krajowej nr 78 Chałupki – Chmielnik. Przejmie ruch i funkcję drogi krajowej z obecnej, silnie obciążonej ruchem trasy wytyczonej przez ścisłe centrum miasta.(PAP)

Fot. M. Baranowski / archiwum UM w Gliwicach


Komentarze