Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Gliwice. Kulisy operacji przeszczepów twarzy. "To pierwsza taka książka w kraju"

Wiadomości
Szczegóły pierwszych w Polsce przeszczepów twarzy oraz narządów szyi omówiono w książce pt. „O sztuce chirurgii rekonstrukcyjnej” pod redakcją prof. Adama Maciejewskiego, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Medycznego Via Medica.

Promocja książki towarzyszy trwającemu w piątek i w sobotę w gliwickim oddziale Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie Międzynarodowego Sympozjum Chirurgii Rekonstrukcyjnej. Spotkanie jest organizowane po raz pierwszy w Polsce. Bierze w nim udział ok. 200 lekarzy z kraju i z zagranicy.

Gliwicki szpital to czołowa w Polsce placówka w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej - to w tym szpitalu przeprowadzono pierwsze w Polsce transplantacje twarzy, a także inne skomplikowane przeszczepy. Podjęto również pionierską terapię, polegającą na jednoczesnych przeszczepach narządów oraz szpiku dawcy. Gliwiccy lekarze mają nadzieję, że pozwoli to z czasem ograniczyć, a może nawet całkowicie wyeliminować konieczność podawania pacjentom leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu.

"To pierwsza taka książka w kraju, oparta na naszych własnych doświadczeniach. Nasz zespół od 2001 r. zoperował ponad 5 tys. chorych, przywracając im życiowe funkcje, estetykę. Większość tych chorych mogła wrócić do normalnego życia" – powiedział prof. Adam Maciejewski podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach.

Zdaniem dyrektora gliwickiego Centrum Onkologii prof. Krzysztofa Składowskiego, to cenna pozycja dla chirurgów różnych specjalności, zajmujących się nie tylko rekonstrukcjami, ale też chirurgią plastyczną, szczękowo-twarzową, laryngologów czy chirurgów plastycznych.

Jeden z autorów książki i kierownik bloku operacyjnego w gliwickim Centrum Onkologii dr hab. Łukasz Krakowczyk poinformował, że książka już wkrótce ukaże się w wersji anglojęzycznej i będzie promowana podczas ważnych wydarzeń medycznych m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Obszerna publikacja zawiera historię chirurgii odtwórczej i mikrochirurgii rekonstrukcyjnej, podstawy technik rekonstrukcyjnych, opisuje rekonstrukcje w obrębie głowy szyi, a także drogi pokarmowej i oddechowej. Opisano także transplantacje twarzy i szyi, chirurgię odtwórczą piersi: rekonstrukcje, wtórne zabiegi korygujące, chirurgiczne leczenie obrzęku chłonnego, rekonstrukcje ściany klatki piersiowej i kończyn, a także chirurgię rekonstrukcyjną u dzieci. (PAP)

zdj. CO w Gliwicach


Komentarze