Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Gliwice: fałszywy policjant wyłudził prawie 120 tys. zł

Wiadomości
Gliwiccy śledczy zatrzymali 19-latka, podejrzanego o udział w oszustwie metodą „na policjanta”.

Kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Gliwicach, prowadząc czynności śledcze, wytypowali i namierzyli 19-letniego zabrzanina. Jest on podejrzany o działalność przestępczą wraz z innymi osobami, przy wykorzystaniu metody „na policjanta”.

W piątkowe popołudnie fałszywy funkcjonariusz zadzwonił pod numer telefonu STACJONARNEGO i na potrzeby swojego „śledztwa”, wyłudził prawie 120 tys. zł. Jego rozmówcy uwierzyli w oklepaną historyjkę i, aby uchronić swoje oszczędności, wykonywali wszystkie polecenia.

Przestępcy podający się za policjantów z Gliwic dzwonili co najmniej do 15 mieszkań (tyle przypadków zgłoszono), w większości - osób starszych. Te jednak znały starą metodę i wiedziały, jak się zachować.

Niestety, jedno małżeństwo dało się nabrać na historię przedstawioną przez podszywającego się pod policjanta mężczyznę. Informacja, jaką usłyszeli małżonkowie, była powszechnie znaną (wciąż przestrzegamy przed nią wspólnie z mediami). Fałszywy funkcjonariusz nakłonił gliwiczan do współpracy ze „śledczymi obserwującymi oszustów”.

Oszczędności pokrzywdzonych, deponowane w jednym z banków, były rzekomo zagrożone. Aby ująć przestępczą grupę, jak tłumaczył głos w słuchawce, należało wykonywać wszystkie polecenia, wypłacać pieniądze, przelewać na wskazane konto i kupić za pośrednictwem podanego konta wirtualną walutę Bitcoin. Wszystkie polecenia gliwiczanie skrupulatnie wykonali.

Zebrane przez śledczych dowody pozwoliły wczoraj sądowi na podjęcie decyzji o najsurowszym środku zapobiegawczym wobec podejrzanego - tymczasowym aresztowaniu. Grozi mu 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

foto: KMP Gliwice


Komentarze