Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Geopark w Zabrzu - nowe miejsce rekreacji i edukacji

#EkoSilesia
Foto: Pixabay
Dziewięciohektarowy teren po dawnym wyrobisku gliny w peryferyjnej dzielnicy Zabrza, Grzybowicach, zostanie zrekultywowany i przekształcony w geopark, miejsce rekreacji i edukacji – poinformował we wtorek rzecznik zabrzańskiego magistratu Dawid Wowra.

We wtorek w lokalnym magistracie podpisano wartą blisko 7,4 mln zł umowę na wykonanie prac ze spółką Mostostal Zabrze GPBP.
 

„Dzięki skutecznemu pozyskaniu środków unijnych zrekultywujemy w Zabrzu kolejny zdegradowany teren, który będzie służył mieszkańcom dla celów rekreacyjnych” – powiedziała, cytowana przez Wowrę, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Chodzi o 9 ha terenu w północnej części Zabrza, przy ulicach: Na Lesie i Przy Ujęciu. Projekt podzielono na dwie części. W części północnej, w miejscu dawnego wyrobiska gliny, powstanie geopark. Usunięte zostaną nasypy, umocnione skarpy, powstaną ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska, a także pomost, który będzie służył jako wejście ścieżki edukacyjnej. W południowej części terenu przewidziano infrastrukturę rekreacyjną. Zamontowana tam zostanie mała architektura, jak ławki i wiaty, a zbiorniki wodne zostaną oczyszczone. Powstaną przy nich drewniane pomosty oraz trawiasta plaża, na której zamontowane zostaną leżaki.

Wokół dawnego wyrobiska i zbiorników wodnych powstaną ścieżki pieszo-rowerowe i oświetlenie. Uporządkowana i uzupełniona zostanie zieleń.

Prace w formule „zaprojektuj i wybuduj” wykona spółka Mostostal Zabrze GPBP SA. Miasto do inwestycji otrzymało 85 proc. wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dysponującego na podobne zadania środkami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.(PAP)


Komentarze