Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

GDDKiA ma trzynaście ofert na dokumentację obwodnicy Szczekocin i Goleniów

Wiadomości
Trzynaście ofert na dokumentację nowej obwodnicy Szczekocin i Goleniów wzdłuż drogi krajowej nr 78 otrzymał katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To jedna z inwestycji rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Przetargi na dokumentację trzech obwodnic wzdłuż drogi krajowej nr 78 – dla miejscowości Kroczyce, Pradła oraz Szczekociny i Goleniowy - katowicki oddział GDDKiA ogłosił z końcem maja. W środę podał, że w przetargu na dokumentację ostatniej z tych trzech obwodnic otrzymał trzynaście ofert. Przy budżecie zamówienia 7,5 mln zł brutto najtańszą ofertę (3,5 mln zł) złożyły Mosty Katowice.

Obwodnica Szczekocin i Goleniów będzie kontynuacją obwodnic Poręby i Zawiercia, Kroczyc oraz Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78. Poprowadzona będzie po nowym śladzie jako droga główna ruchu przyspieszonego o długości ponad 13 km i przekroju jednojezdniowym, złożonym z dwóch pasów ruchu.

Podobne parametry mają mieć sąsiednie inwestycje. Obwodnice Kroczyc, Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów również będą poprowadzone po nowym śladzie - wytyczonym na niezurbanizowanym terenie, na którym głównie znajdują się pola uprawne.

Obwodnica Kroczyc o długości ponad 9 km jest planowana jako południowo-wschodnie obejście tej miejscowości. Obwodnica Pradeł (ponad 2 km) ma obchodzić tę miejscowość od północy. Najdłuższa, będzie obwodnica o długości ponad 13 km, która od północy ominie miejscowości Grabiec, Bonowice, Szczekociny i Goleniowy.

GDDKiA zakłada, że wszystkie te inwestycje będą miały nawierzchnie dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś. Wyposażone będą w oświetlenie, oznakowanie, bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe i ogrodzenie, a także urządzenia ochrony środowiska m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe i zbiorniki retencyjne. Na pierwszej z nich ma być też przejście dla zwierząt.

W przetargach na dokumentacje Kroczyc oraz Pradeł GDDKiA otworzyła oferty w poprzednich dniach. W pierwszym z nich, przy budżecie ponad 9,8 mln zł, najtańsza oferta firmy Gramar opiewa na niespełna 2 mln zł. Najtańszą ofertę na dokumentację obwodnicy Pradeł złożyły Mosty Katowice: za 1,13 mln zł, przy budżecie 2,25 mln zł brutto. Oprócz ceny założono kryterium oceny ofert w postaci doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia. (PAP)

Foto: gddkia.gov.pl/pl/220/gddkia-katowice

 


Komentarze