Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Gawęda: działa już centralny magazyn węgla

Wiadomości
To jeszcze nie magazyn przy PGG, ale na razie jedyny, który może przyjąć nadmiar zwałów z kopalń PGG i JSW. Na razie magazyn przyjął 300 tys. ton czarnego złota.

W ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki, tak by nie powodować zastoju w kopalniach - informował kilka dni temu wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Dodawał wówczas, że w sprawie powstania takiego magazynu prowadzone są rozmowy ze spółkami energetycznymi.

Czytaj także: Gawęda zapowiada mniejszy import węgla

Jak mówił, w magazynie mogłoby być zgromadzone ok. 1 mln ton węgla. Na razie w Ostrowie znajdzie się znacznie mniej.

Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo zainteresował się sprawą. Pojawiły się pomysły rozwiązania problemu, mówi się o tzw. centralnym magazynie węgla energetycznego, ale to jest działanie doraźne, bo jeżeli spółki państwowe mają podpisane wieloletnie kontrakty na węgiel z importu, kontrakty podobno niewypowiadalne, to nadal będzie płynął surowiec z zagranicy do tych spółek, a ten z Polskiej Grupy Górniczej nie będzie odbierany”

MÓWI bogusław HUTEK, CYTOWANY PRZEZ ŚLĄSKO-DĄBROWSKĄ SOLIDARNOŚĆ

Działający magazyn funkcjonuje w Ostrowie Wielkopolskim. Jest położony na 42 hektarach, należy do spółki zależnej od Węglokoksu. Kolejny magazyn ma się znaleźć na terenie należącym do Polskiej Grupy Górniczej.

Na razie w Ostrowie pojawiło się 300 tysięcy ton węgla ze Śląska. W tej chwili zwały w kopalniach to prawie 5 mln ton węgla.

Foto: solidarnosckatowice.pl


Komentarze