Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
3 °C
AAA

Fundacja Arka ratuje z młodzieżą jeże

#EkoSilesia
Ogólnopolską akcję "Kup deskę”, w której młodzież pomoże jeżom przetrwać zimę, zainaugurowała w poniedziałek bielska fundacja ekologiczna Arka. W jej efekcie uczniowie m.in. wybudują kilkadziesiąt domków dla tych zwierząt – podał prezes Arki Wojciech Owczarz.

„Akcja jest ciekawym pomysłem na prowadzenie bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt, z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. Podczas tej edycji skupiamy się na pomocy jeżom, które są wyjątkowo ciekawymi zwierzętami, a jednocześnie potrzebują naszej pomocy”

powiedział Owczarz.

Fundacja podczas akcji zachęca miłośników zwierząt i ekologii do wpłat niewielkich kwot poprzez system dostępny na stronie www.kupdeske.pl. Z tych pieniędzy zakupione zostaną deski do budowy domków.

„W ramach akcji dzieci ze szkół podstawowych będą budowały domki dla jeży. Jesteśmy przekonani, że więcej się nauczą i bardziej zaangażują, jeżeli same zbudują takie schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce w otaczającej przestrzeni”

uważa Wojciech Owczarz.

Prezes Arki dodał, że jeszcze w listopadzie powstanie kilkadziesiąt domków dla jeży.

Owczarz zaznaczył, że z roku na rok śmiertelność jeży jest coraz większa.

„Jeże to pożyteczne zwierzęta: zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków i ślimaków. Giną jednak pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od trucizn na gryzonie i ślimaki”

powiedział.

Po inauguracji w Bielsku-Białej ekolodzy odwiedzą m.in. Katowice. Partnerem akcji są Lasy Państwowe.

Fundacja Ekologiczna Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na otaczające środowisko. (PAP)


Komentarze