Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Firma chorzowskiego polityka PiS zarabia na maseczkach

Wiadomości
Firma Wojciecha Ahnerta, radnego z Chorzowa, związanego z Prawem i Sprawiedliwością, kandydata do Sejmu z list tej partii otrzymała zamówienie na 5 mln maseczek. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że firma MBF Group S.A. to spółka konsultingowa. Zajmująca się doradztwem biznesowym. Pojawiło się w związku z tym wiele pytań.

M.in. to dotyczące tego, czy firma nie mająca doświadczenia w tej branży powinna otrzymać tak ogromne zamówienie. Ale także czy praca Wojciecha Ahnerta na rzecz prezydenta Andrzeja Dudy miała jakikolwiek wpływ na otrzymane zamówienie. Pierwotnie pojawiła się informacja, że jest to zamówienie rządowe. Prezes Spółki zaprzecza. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy - zamawiającym jest Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. 

Spółka MBF Group S.A. 20 marca poinformowała, iż zakontraktowała dostawę maseczek ochronnych 3-warstwowych. Przedmiotowy kontrakt oszacowany został na kwotę ok. 10.176.000 zł (dziesięć milionów sto siedemdziesiąt sześć tysięcy złotych) netto. 

Kurs spółki notowanej na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - 85 groszy w dniu 13 marca. Kurs z wczoraj? 4,18 złotego. 

Spółka zaprzecza w komunikacie, by oskarżenia miały jakiekolwiek racjonalne podstawy i pisze: 

  1. Wszelkie zamówienia i zakontraktowania dostaw maseczek są dokonywane przez podpisywanie umów, przeprowadzanie negocjacji lub dokonywanie ustaleń na zasadach rynkowych z podmiotami działającymi na rynku polskim, których działalnością jest import artykułów do Polski.
  2. Spółka nigdy nie dokonywała i nie dokonuje zakupów bezpośrednio za granicą u kontrahentów z Chin lub innych krajów.
  3. Spółka nigdy nie dokonywała i nie dokonuje zakupów na portalu Alibaba.
  4. Zakontraktowanie dostaw maseczek dotyczy dowolnego źródła ich pochodzenia, do którego jest w stanie dotrzeć zleceniobiorca Spółki.
  5. Spółka z racji swego doświadczenia i dotychczasowej działalność pełni rolę podmiotu łączącego nabywcę z odbiorcą, nie jest zaś dystrybutorem rozprowadzającym towar na rynku polskim.
  6. Obecnie Spółka jest w trakcie rozmów z zakładem produkcyjnym w Polsce i tam również planuje dokonać zamówienia w przypadku uzyskania satysfakcjonujących warunków finansowych.

Podsumowując – wydźwięk artykułu i jego treść mija się z prawdą i jest przykładem typowego „fake newsa”, który niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Łączenie funkcji prezesa zarządu z mandatem radnego jest ogromnym nadużyciem. Wszelkie umowy i kontrakty Spółka zawiera z podmiotami prywatnymi na zasadach rynkowych.

Spółka dąży i działa w kierunku sprowadzenia na rynek Polski jak największej ilości maseczek, tak aby były one dostępne w powszechnym użytku i sprzedaży, po jak najkorzystniejszej cenie dla końcowego konsumenta. W świetle powyższego oświadczamy, że artykuł jest niezgodny z prawdą i świadomie uderza dobre imię firmy.

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji godzi w interes Spółki oraz jej Akcjonariuszy i może spowodować spadek zaufania do firmy przez podmioty trzecie, co może odbić się na jej bieżących obowiązkach i zawartych umowach.

 

Zatem: Spółka nigdy nie dokonywała i nie dokonuje zakupów bezpośrednio za granicą u kontrahentów z Chin lub innych krajów.

A następnie: Spółka dąży i działa w kierunku sprowadzenia na rynek Polski jak największej ilości maseczek.

Tymczasem na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołany został zespół prokuratorów mający koordynować postępowania dotyczące nadużyć gospodarczych wykorzystujących sytuację zagrożenia koronawirusem - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa, w ramach której działa ten zespół.

Wydałem polecenie prokuratorowi krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu. Powołał zespół, którego zadaniem jest analizowanie takich sytuacji, i zawsze, kiedy uznamy, że dochodzi do popełnienia przestępstwa oszustwa bądź innego przestępstwa określonego w Kodeksie karnym, będziemy z całą stanowczością reagować. Nie możemy pozwolić na to, żeby przestępcy żerowali na ludzkiej krzywdzie, lęku, niepewności" - powiedział we wtorek Ziobro w TVP Info.Jak zaznaczył, ludzie chcąc zapewnić sobie i swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa, często "w desperacji są gotowi za to płacić duże pieniądze i pojawiają się osoby, które z niskich pobudek, bezwzględnie, cynicznie chcą to wykorzystywać". "Dlatego powstał zespół w PK, którego zadaniem jest monitorowanie tej sytuacji. Za każdym razem, kiedy będziemy mieli sygnały wskazujące, że doszło do konkretnego przestępstwa, będziemy z całą stanowczością prowadzić śledztwo i pociągać takie osoby do odpowiedzialności karnej”

zapowiedział Ziobro

Jak sprecyzowano w komunikacie na stronie PK, do zadań prokuratorskiego zespołu będzie należało koordynowanie prowadzonych w prokuraturach śledztw związanych z nadużyciami gospodarczymi związanymi z koronawirusem oraz zagrożeniem epidemicznym i dotyczących na przykład sprzedaży bez uzasadnienia ekonomicznego - po zawyżonych cenach - towarów, w tym artykułów spożywczych, leków, artykułów medycznych i środków dezynfekcyjnych.

Foto: pixabay/ Wojciech Ahnert FB