Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Festiwal Sztuki Lalkarskiej przesunięty na przełom września i października

Skocz w Beskidy
29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń na światowej scenie lalek, został przesunięty i odbędzie się pomiędzy 25 września a 3 października – podał we wtorek dyrektor Teatru Jacek Popławski.

Festiwal miał się odbyć w dniach 26-30 maja.

„Tak wiele udało nam się już zrobić. Uzyskaliśmy dofinansowanie ministerstwa kultury oraz miasta Bielska-Białej i sponsorów. (…) Ogłosiliśmy listę zaproszonych teatrów i spektakli. Mamy wybrany plakat, jak również znak identyfikacyjny Festiwalu. Domykamy listę imprez towarzyszących. Przygotowania prowadzone pełną parą, pokrzyżowały jednak tragiczne wydarzenia, których świadkami jesteśmy codziennie. Globalna pandemia każe nam zająć się teraz sprawami dotyczącymi zdrowia i życia” – powiedział Popławski.

Dyrektor ma nadzieję, że wysiłek włożony do tej pory w organizację wydarzenia nie pójdzie jednak na marne. „Dlatego nie odwołujemy Festiwalu, chcemy być mimo wszystko optymistami i przenosimy go na czas późniejszy. Uznaliśmy, że terminem na tyle odległym, by dać szansę powodzenia jest okres pomiędzy 25 września a 3 października” – dodał.

Popławski zaznaczył, że Banialuka jest w ciągłym kontakcie z zespołami, które też są w trudnej sytuacji i nie wszystkie mogą ostatecznie potwierdzić swą obecność jesienią. Zapewnił, że gdy tylko będzie to możliwe, scena poinformuje o skali i długości Festiwalu.

„Międzynarodowość Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej stanowił zawsze o jego randze i sile oddziaływania. Mamy nadzieję, że gdy duch i rozum ludzki pokona tę straszną chorobę, dane nam będzie znowu połączyć się poprzez obcowanie ze Sztuką Teatru Lalek” – powiedział.

Czytaj także: Nie będzie konkursu palm wielkanocnych w Gilowicach!

Bielski festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń światowej sceny lalkarskiej. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1966 r. Impreza nosiła wówczas nazwę „Bielskie Rendez-Vous”. Do końca lat 80. było to jedyne w Europie miejsce spotkań teatrów z Wschodu i Zachodu oraz konfrontacji scen z Europy i spoza niej.

Festiwal odbywa się co dwa lata. W Bielsku-Białej wystąpiło ponad 350 teatrów z ok. 50 krajów świata, w tym z Japonii, Chin, Hongkongu, Kuby, Togo, Australii, Argentyny, Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Mongolii, Iranu, Nowej Zelandii, Indii i Wietnamu. Festiwal odbywa się co dwa lata. (PAP)


Komentarze