Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
24 °C
AAA

Edukacyjna gra planszowa – Rajd po województwie śląskim

Wiadomości
Gdzie leży polska Sahara i morze inne niż Bałtyk, o kim mówiono „śląski Kopciuszek”, a o kim skoczek z Wisły – tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć grając w edukacyjną grę planszową Silesia GO! Rajd po województwie śląskim - podała Biblioteka Śląska.

Grę stworzył i udostępnił bezpłatnie do samodzielnego wydrukowania Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Od poniedziałku można ją pobrać pod linkiem http://ibr.bs.katowice.pl/wp-content/uploads/2020/07/Silesia-GO.zip.

Jak informują twórcy, gra ma promować region i zachęcać dzieci, młodzież i dorosłych do pogłębiania wiedzy z takich dziedzin jak geografia, historia oraz kultura województwa śląskiego. Główną grupą docelową projektu są starsi uczniowie szkoły podstawowej. Gra składa się z wielokolorowej planszy, blisko 80 kart do gry oraz instrukcji zawierającej zasady rozgrywki.

Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej został powołany decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego w 2011 r., a działalność rozpoczął z końcem marca 2012 r. Do zadań Instytutu Badań Regionalnych należy: prowadzenie interdyscyplinarnej działalności naukowo-badawczej na potrzeby regionu, przygotowywanie programów i materiałów na potrzeby edukacji regionalnej, prowadzenie działalności wydawniczej, inicjowanie debat publicznych na temat bieżącej sytuacji społecznej regionu, upowszechnianie wyników badań naukowych, popularyzacja wiedzy o regionie wśród jego mieszkańców, wzmacnianie więzi społecznych na poziomie regionalnym, zwiększenie poziomu uczestnictwa kulturalnego i społecznego mieszkańców regionu, integracja środowiska regionalnych badaczy.

Obecnie Instytut Badań Regionalnych prowadzi kilka projektów, m.in. Encyklopedię Województwa Śląskiego "EWoŚ" i Platformę Edukacji Regionalnej Eduś. 


Komentarze