Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

EC Szombierki zaraz będzie ruiną? Ruszyła zbiórka na remont

Miasta
Pozostałości infrastruktury Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu to fantastyczny przykład myśli technologicznej na Górnym Śląsku. "Bytomska perełka" wpisana jest w rejestr zabytków województwa śląskiego. Niestety po 99 latach od powstania może zamienić się w ruinę.

Budowę EC Szombierki rozpoczęto jeszcze podczas trwania I wojny światowej. Elektrociepłownia była gotowa finalnie w 1920 roku, gdy to Bytom znalazł się po niemieckiej stronie. Z początku miała być to fabryka prochu, jednak potrzeby pobliskich kopalń wymagały zaadaptowania inwestycji do roli elektrociepłowni. Pod koniec lat 90-tych zakończono wytwarzanie energii w tej placówce, ale EC Szombierki pozostały jako rezerwowy system. W 2011 roku wystąpiło całkowite wygaszenie. Teraz każdy chętny może zwiedzić ten przykład śląskiej myśli technicznej z przewodnikiem. Chociaż może to nie potrwać długo.

Infrastruktura po prawie 100 latach istnienia wymaga renowacji. Problem stanowi zwłaszcza słynna wieża zegarowa i jej dach. Potrzebna jest jej najszybsza renowacja. Dlatego na jednym z portali powstała zbiórka pieniędzy. Jest to oddolna inicjatywa, a fundusze mają zostać przekazane opiekunom EC Szombierki.

Link do zrzutki: KLIKNIJ TUTAJ


Komentarze