10 górników wycofanych po wypływie metanu w Zofiówce

Zofiowka 06 fot agnieszka materna

Redakcja

17 listopada 2019

Dziesięciu górników z kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju musiało przerwać pracę, gdy w wyrobisku 900 m pod ziemią stwierdzono znaczące przekroczenie stężenia metanu. Prace w tym rejonie wstrzymano. W poniedziałek odbędzie się tam wizja lokalna.

O incydencie, do którego doszło w sobotę rano, poinformowało w raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Informację potwierdził dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego (WUG).

Według informacji służb kryzysowych czujnik gazometrii automatycznej wskazał stężenie metanu na poziomie 82 proc., wobec dopuszczalnego poziomu maksymalnie 2 proc. Metan wybucha w stężeniu między 5 a 15 proc.

„Prawdopodobnie nastąpił wypływ metanu z jakiejś kawerny” – powiedział dyspozytor WUG. Kawerna to pusta przestrzeń w skałach – zdarza się, że w takich miejscach gromadzi się metan, który wypływa, kiedy znajdzie ujście – np. wtedy, gdy w wyniku prac przy eksploatacji węgla naruszona zostanie struktura skał.

Jak poinformował dyspozytor WUG, 10-osobowa załoga zatrudniona przy ścianie wydobywczej została wycofana z zagrożonego rejonu, a wyrobisko - przewietrzone. Nikt nie został poszkodowany.

Czytaj także: piekarska kopalnia kończy fedrowanie

Na poniedziałek zaplanowano tam wizję lokalną, która ma pomóc wyjaśnić przyczyny incydentu. Ustalenia kopalnianych ekspertów pozwolą też ocenić, jak dalej bezpiecznie prowadzić prace w tym rejonie.

Wzmożone wydzielanie metanu stwierdzono w pokładzie 409/4. Do podobnego incydentu w kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, której częścią jest Zofiówka, doszło 6 listopada. Wówczas z rejonu ściany wydobywczej 900 m pod ziemią bezpiecznie wycofano 31 górników. Maksymalne stężenie metanu zarejestrowane przez czujnik gazometrii automatycznej wyniosło wówczas 6 proc.

Zofiówka należy do kopalń o najwyższej kategorii zagrożenia metanowego. 22 listopada 2005 r. doszło tam do rzadko spotykanego w polskich kopalniach węgla wyrzutu metanu i skał, w wyniku którego trzech górników zginęło, a pięciu zostało rannych. Wypadek miał miejsce w chodniku transportowym w pokładzie 409/4. W maju zeszłego roku w innej partii tego pokładu pięciu górników zginęło w wyniku silnego wstrząsu.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.9µg/m3 PM2.5: 6.1µg/m3