Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Dyrektor szkoły zdecyduje o przejściu na naukę hybrydową?

Wiadomości
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by dyrektorzy szkół mogli zarządzać przejście na edukację hybrydową lub zdalną bez konieczności uzyskania zgody sanepidu. Zwrócił się do resortu edukacji z prośbą o zmianę przepisów.

Przepisy mówią, że dyrektor placówki oświatowej może, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów. Praktyka pokazała, że kluczowa jest zgoda sanepidu, która następuje zwykle po wystąpieniu przypadku zakażenia w placówce.

W liście do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego ZNP proponuje, by dyrektor mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu na określony czas edukacji zdalnej lub hybrydowej (gdy część uczniów uczy się w domu, a część w szkole) tylko w porozumieniu z organem prowadzącym, natomiast bez konieczności uzyskania zgody sanepidu.

To - zdaniem związku - pozwoli na zmniejszenie ryzyka zakażeń w przepełnionych placówkach, a nie reagowanie - tak jak to jest obecnie - dopiero, gdy ognisko zakażenia pojawi się w szkole czy przedszkolu.

Z podobnym postulatem ZNP wystąpił pod koniec sierpnia. Teraz ponowił go w związku z rosnącą liczbą zakażeń w Polsce.

Według danych podanych we wtorek przez MEN, w trybie mieszanym (hybrydowym) pracuje 289 placówek oświatowych, a w trybie zdalnym - 89. Najwięcej placówek pracowało w systemie mieszanym lub zdalnym w piątek - odpowiednio 321 i 106.

Źródło: PAP


Komentarze