Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Dymisja prezesa spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON! Problemy w Elektrowni Jaworzno?

Wiadomości
fot. Tauron
Istotne zmiany organizacyjne w Tauronie. Prezes całej grupy Paweł Szczeszek przejął stanowisko prezesa zarządu spółki Nowe Jaworzno. To efekt zamieszania wokół bloku 910 MW.

Najpierw media dotarły do wewnętrznego pisma grupy Rafako, w którym poinformowano o nieodpowiedniej eksploatacji bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Ponadto przedstawiciele Rafako ( spółki odpowiedzialnej za budowę i konserwację) zaznaczyli w dokumencie, że brakuje odpowiedniego węgla. Powodem mają być nagłe przestoje w pracy bloku. Rzecznik prasowy Tauron Polska Energia zaprzeczył tym doniesieniom. Na konferencji prasowej pokazał zdjęcia składu węgla przy elektrowni i poinformował, że surowca nie brakuje. Stwierdził, że wyciek pisma to medialny szantaż.

W miniony piątek Onet opisał, że do bloku 910 MW ma być dostarczany węgiel słabej jakości, w którym znajdują się kamienie i metalowe przedmioty. Tym razem Tauron ponownie zaprzeczył - Stanowczo zaprzeczamy insynuacjom Rafako przytaczanym przez Onet. Blok 910 w Jaworznie działa, prace w jednostce prowadzone są zgodnie z kontraktem. W naszej ocenie Rafako po raz kolejny stosuje szantaż biznesowy, a materiały – w tym zdjęcia – publikowane przez Rafako zostały zmanipulowane - czytamy w oświadczeniu. Tauron dodał, że najnowszy blok Elektrowni Jaworzno został wyposażony przez Rafako w kompletny system detekcji i wychwytu zanieczyszczeń metalicznych (ferromagnetyków), celem zabezpieczania instalacji przed ewentualnymi uszkodzeniami i zakłóceniami w pracy jednostki. - System ten został dostarczony przez wykonawcę bloku, czyli Rafako. Jego zadaniem jest wychwycenie zanieczyszczeń, które mogą powodować zakłócenia pracy instalacji. Węgiel w kopalniach poddawany jest procesowi oczyszczania, pomimo to, ze względu na bardzo duże ilości strumienia węgla, nie da się całkowicie wykluczyć przedostawania się niewielkiej ilości zanieczyszczeń w węglu dostarczanym do elektrowni.

W poniedziałek, 8 sierpnia po południu, Onet poinformował, że blok 910MW w Elektrowni Jaworzno miał awarię. - Z informacji Onetu wynika, że do awarii doszło w sobotę, a więc zaledwie kilkadziesiąt godzin po naszej publikacji. Przyczyną zdarzenia ma być uszkodzenie odżużlacza. Wybudowany niedawno blok nie produkuje więc energii. Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do Taurona. Czekamy na odpowiedzi - czytamy w publikacji Onetu. Tauron Polska Energia opublikował oświadczenie w tej sprawie. Grupa energetyczna przekazała, że konieczne było przeprowadzenie pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza.

W związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza, blok o mocy 910 MW został odstawiony. Ze względu na konieczność uprzedniego wychłodzenia kotła - aby ekipy mogły przeprowadzić konieczne prace wewnątrz - kluczowe prace prowadzone są etapowo -poinformował Tauron. Jak dodaje spółka, proces ten nie powoduje konieczności długiego postoju bloku, ponowna synchronizacja jednostki z siecią elektroenergetyczną jest zaplanowana jeszcze na ten tydzień. 

Nie da się ukryć, że w ostatnich tygodniach jest głośno o Elektrowni Jaworzno i słynny bloku 910 MW wybudowanym za miliardy złotych. Najwidoczniej osoby decyzyjne straciły cierpliwość. We wtorek, 9 sierpnia Prezes Grupy TAURON przejął stery w spółce Nowe Jaworzno Grupa TAURON, która odpowiedzialna jest za eksploatację bloku 910 MW. Tym samym swoje stanowisko utracił dotychczasowy prezes Sebastian Gola.

- Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia objął stanowisko prezesa zarządu spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON, odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Szef Grupy TAURON dysponuje wszystkimi uprawnieniami do prowadzenia bloku - informuje Tauron.

- Bezpośrednie zarządzanie spółką odpowiedzialną za eksploatację bloku o mocy 910 MW usprawni procesy decyzyjne tak w kontekście realizowanych testów i strojeń bloku w okresie przejściowym, jak i prowadzenia mediacji przed Prokuratorią Generalną - wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy TAURON. Przy obecnej strukturze Grupy TAURON i podziale kompetencyjnym, jednoczesne kierowanie pracami zarządów spółki centralnej i spółki prowadzącej blok poprawi również koordynację w zakresie zapewnienia paliwa węglowego dla jednostki – dodaje Paweł Szczeszek